Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Jak zateplit dřevostavbu

Výběr a asprávná instalace tepelné izolace je alfou a omegou správně fungující moderní dřevostavby. Chcete-li získat přehled, co vše obnáší stavba dřevostaveby, pak jsou informace v knize Dřevostavba svépomocí určeny právě Vám.

Abychom docílili příjemného klima uvnitř domu, je třeba nepodcenit návrh a kvalitu montáže tepelné izolace obvodových konstrukcí stavby. V zimě tepelná izolace domu chrání vnitřní klima před přílišnými energetickými úniky zatímco v létě by měla izolovat v období veder a vytvářet pokud možno chladné klima. To se týká především tepelné izolace ve střeše, která bývá nejintenzivněji zahřívána přímými slunečními paprsky. Vždy je ekonomicky výhodnější a praktičtější vybalancovat vnitřní prostředí pomocí přirozeného větrání a správně navržené tepelné izolace, než příjemné klima v rodinném domě dohánět jakýmkoliv typem nuceného větrání / ochlazování = klimatizací.

Tepelná izolace dřevostaveb je typická tím, že se umísťuje mezi nosné prvky skladby vertikálních a horizontálních konstrukcí domu. Na obrázku vidíme tepelnou izolaci umísťenou v podlahové desce, stěnách a střešní konstrukci. Zpravidla se uplatňují různé druhy tvrzených, či netvrzených minerálních izolací. Druhy tepelných izolací popisujeme V TOMTO ČLÁNKU.

1. Tepelná izolace stěn se vkládá mezi jednotlivé nosné prvky rámové konstrukce společně s dalšími důležitými prvky – například některými sítěmi. Následně se z interiéru překryje paropropustnou folií a interiérovým obložením.

2. U tepelné izolace střechy postupujeme stejným způsobem jako u izolace stěn. Izolant vkládáme mezi krokve / stropnice. Pás tepelného izolantu vždy uřízneme širší, aby po vtěsnání v prostoru mezi krokvemi držel.

3. Tepelná izolace podlahy / stropu se vkládá mezi jednotlivé podlahové nosníky v průběhu montáže. Také u podlahy je vhodné vložit parozábranu mezi nášlapnou vrstvu a souvrství s nosnou konstrukcí a tepelnou izolací. Tato separační fólie zabrání průniku vlhkosti z interiéru do tepelné izolace a zároveň nebudou drobné částice tepelné izolace kontaminovat vnitřní obytný prostor.

Objednejte si ZDE knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!

Uvažujete-li o stavbě nízkonákladové moderní drobné dřevostavby pro bydlení, doporučujeme vám knihu Jak postavit malý dům. Kniha shrnuje formou mnoha ilustrací a schémat stavbu malého domu svépomocí. Ukázky z této knihy najdete ZDE, koupit ji lze na TÉTO STRÁNCE.