Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Návrh ložnice

V ložnici a v odpočinkové části svého domu nikdy nepřemýšlejte nad prací.

Matt Mullenweg

Primární funkcí ložnice je spánek, tedy odpočinek. K provozu ložnice se však přidružují i další funkce, mezi které patří četba, studium, prostor pro spaní malého potomka atd. Bývají vybaveny menší sedací soupravou, televizí, židlemi, pracovním stolem atd. V naší západoevropské kultuře je standardní, že se navrhují ložnice pouze pro jednu, nebo dvě osoby. Naše norma dokonce zakazuje navrhování obytných místností (ložnic) pro tři a více lidí. V domech se třemi a více obytnými místnostmi musí alespoň jedna mít prostor pro manželské dvoulůžko s dětskou postýlkou.

Proporce ložnice

Minimální plocha pro jednolůžkovou ložnici je 8 m² a pro dvoulůžkovou ložnici to je 12 m². Optimální orientace ke světovým stranám je jih a jihovýchod. Důležitou součástí ložnice je skříň na šaty a prádlo, která bývá vestavěná, aby byl prostor co nejefektivněji využit.

Nejdůležitější činností v ložnici je spánek. Existuje východní „učení“ Feng-Šuej, které se soustřeďuje na harmonizaci interiéru obytných prostor. Obsahuje mnoho praktických rad. Například je důležité, v jaké poloze vůči světovým stranám v noci spíme, v jaké spíme poloze vůči oknu atd. Všechny tyto okolnosti a mnohé další mají velký vliv na kvalitu našeho spánku, potažmo na celý náš život.

U návrhu ložnic je vhodné dbát na minimální odstupy dvoulůžkové postele od vertikálních konstrukcí, jejichž vzdálenosti znázorňuje ilustrace na této stránce. U největší ložnice v domě je na místě počítat s budoucím prostorem, který zabere dětská postýlka.

Chcete se vyvarovat co nejvíce chybám při návrhu rodinného domu?

Plánujete stavět, či již stavíte dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.