Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Spolupráce s architektem

Typový rodinný dům má svá úskalí, kterým lze nejlépe čelit tak, že si vyberete zkušeného architekta, který Vám s projektem pomůže. Před samotou spoluprácí s architektem Vám doporučujeme tuto knihu, abyste získali částečný přehled v tématice stavby rodinných domů.

Okolí Vašeho domu

Dnešní praxe je zpravidla taková, že lidé hledají typový projekt, ale žádný úplně přesně neodpovídá jejich představám. A tak se rozhodnou pro ten, který je jim nejblíže a kontaktují danou společnost s prosbou, zda by bylo možné projekt trochu upravit. V takovém případě se cena projektu logicky zvýší a ne zřídkakdy se vyšplhá na cenu, kterou by nechali u architekta, který by od začátku postupoval ruku v ruce s investorem, dokavaď by projekt nebyl přesně takový, jaký má být. Je paradoxní, že se lidé snaží ušetřit nejvíce tam, kde se šetřit v žádném případě nevyplatí. Tím mám na mysli šetření právě na projektu domu. Je třeba si uvědomit, že špatně provedený a laciný projekt ve výsledku stavbu zkomplikuje a prodraží. Jakmile není v projektu přesně dáno co, kde a jak má být provedeno, tak jednotlivé profese, které na domě budou odvádět práci, nebudou mít jasno a budou muset chtě nechtě improvizovat. Tato improvizace bývá velice často v nesouladu s představami investora.

Správný architekt navrhne řešení, které bude vhodné přesně na konkrétní lokalitu, což u typových projektů neplatí. Je dobré si uvědomit, že prostor, ve kterém budeme trávit většinu života, je po šatech hned druhá vrstva, kterou máme. A právě tato vrstva vzniká pod rukou architekta při projekční práci. Neuzavřete se do konce svého života do prostoru, který je navržen typově pro anonymní masu lidí. Jsme přece každý jiný s různými představami o životě, každá lokalita je jiná, tak proč bychom měli mít stejné domy.

Architekt má být odborníkem, který zaštiťuje veškeré subprojekty tak, aby byly společně v souladu. Znamená to, že při stavbě domu by neměl hrát první housle například projektant elektřiny nebo zpracovatel energetického štítku. Architekt organizuje technické záležitosti a je v podstatě prostředníkem mezi jednotlivými profesemi a klientem. V průběhu stavby by pak měl zastávat autorský dozor, nebo také dozor investora. Autorský dozor spočívá v tom, že architekt kontroluje stavbu, aby byla v souladu s jeho architektonickým konceptem. Aby byly použity smluvené materiály a aby byla zachována navržená koncepce prostoru. Autorský dozor bývá obvyklý především u staveb veřejných, kde je zadavatelem veřejný sektor, ve kterém architekt zastupuje veřejný zájem.

KNIHA STAVBA DOMU VÁS NAUČÍ:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

• Jak napravit základní poruchy stavby.

• …a mnoho dalšího.