Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Dřevěné podhledy- montáž

Dřevěné podhledy jsou tradiční alternativou vůči podhledům sádrokartonovým. Oproti nim má dřevěná textura přírodní charakter, který lze využít ve svůj prospěch. Celou stavbou domu Vás může provázet přehledně strukturovaný průvodce Stavba domu svépomocí.

JAK NAMONTOVAT DŘEVĚNÝ PODHLED:

Vertikálními latěmi jsme upevnili parozábranu ke krokvím. Tyto latě nám vytvoří odvětrávanou mezeru, nebo prostor pro další, tenčí, vrstvu tepelné izolace. Parozábranu jsme mohli také umístit pouze pomocí sponkovačky a vyhnout se spotřebě dalšího materiálu.

Ke krokvím přitlučeme latě (cca 2,5 x 5cm), které nám vytvoří podkladní rošt pro podhledové profily. Tyto horizontální latě umísťujeme v osových vzdálenostech cca. 34 cm. Postranní latě umístíme tak, aby okraje krajních podhledových profilů byly k lati přikotvené.

Před samotnou montáží finálních podhledových profilů se ujistíme, že máme instalovány ve střešní konstrukci veškeré technické rozvody. Především kabely pro plánované osvětlení. Umístíme podhledové desky, či profily s vyříznutými otvory pro montáž svítidel. Každý výrobce podhledových desek z jakéhokoliv materiálu uvádí doporučené profily a osové vzdálenosti latí, ke kterým podhledové desky, či profily kotvíme. Při montáži je vhodné se řídit pokyny výrobce.

Dřevěné palubky časem sesychají, a tím mírně ztrácí svůj objem. Proto je vhodné palubky na několik dní uložit do místnosti, aby se aklimatizovaly. Palubky se připevňují nepohledovými svorkami. Pokud přistoupíme k pohledovým šroubům, je nutné si jejich polohu dopředu rozmyslet, aby rozmístění bylo pravidelné.

Při montáži jakýchkoliv podhledových profilů je nutné dbát na to, abychom neporušili parozábranu neopatrnou manipulací s hřebíky. Finálním krokem je instalace svítidel a povrchová úprava desek, či palubek. Ta je různá podle materiálu obkladu. Jedná se o přebroušení, doštukování a omítnutí u sádrokartonu, nebo pouze povrchová lazura, či olejová impregnace u dřevěných materiálů.

Montáž podhledů z překližky

POSTUP MONTÁŽE PODHLEDŮ NA BÁZI DŘEVA

1. Vertikálními latěmi jsme upevnili parozábranu ke krokvím. Tyto latě nám vytvoří odvětrávanou mezeru, nebo prostor pro další, tenčí, vrstvu tepelné izolace. Parozábranu jsme mohli také umístit pouze pomocí sponkovačky a vyhnout se spotřebě dalšího materiálu.

2. Ke krokvím přitlučeme latě (cca 2,5 x 5cm), které nám vytvoří podkladní rošt pro podhledové desky. Tyto horizontální latě umísťujeme v osových vzdálenostech cca. 34 cm. Postranní latě umístíme tak, aby okraje krajních podhledových desek byly k lati přikotvené.

3. Před samotnou montáží finálních podhledových desek se ujistíme, že máme instalovány ve střešní konstrukci veškeré technické rozvody. Především kabely pro plánované osvětlení.

4. Umístíme podhledové desky s vyříznutými otvory pro montáž svítidel. Každý výrobce podhledových desek z jakéhokoliv materiálu uvádí doporučené profily a osové vzdálenosti latí, ke kterým podhledové desky kotvíme. Při montáži je vhodné se řídit pokyny výrobce.

• Dřevěné palubky časem sesychají, a tím mírně ztrácí svůj objem. Proto je vhodné palubky na několik dní uložit do místnosti, aby se aklimatizovaly.

• Palubky se připevňují nepohledovými svorkami. Pokud přistoupíme k pohledovým šroubům, je nutné si jejich polohu dopředu rozmyslet, aby rozmístění bylo pravidelné.

• Při montáži jakýchkoliv podhledových profilů je nutné dbát na to, abychom neporušili parozábranu neopatrnou manipulací s hřebíky.

5. Finálním krokem je instalace svítidel a povrchová úprava desek. Ta je různá podle materiálu obkladu. Jedná se o přebroušení, doštukování a omítnutí u sádrokartonu, nebo pouze povrchová lazura, či olejová impregnace u dřevěných materiálů.

Rozhodujete se mezi různými typy podhledů?

Stavíte, nebo plánujete stavět?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, díky kterému získáte přehled a vyvarujete se mnoha komplikacím, které stavbu domu tradičně doprovází.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.