Čeká vás rekonstrukce bytu? Jěstě než se pustíte do větších změn je vhodné si daný prostor pořádně zaměřit a zaznamenat do přehledných výkresů. Vyhnete se tím případným nepříjemnostem, bude se vám lépe plánovat nejen samotná rekonstrukce, proces stavby, ale i veškeré finální zařizování a vybavení.

Než začnete, vezměte si k ruce delší svinovací metr, laserový zaměřovač, papír, tužku, případně elektronické médium s možností zakreslování. Po ruce můžete mít i vodováhu či úhloměr. Vyplatí se i pomoc další osoby.

Jak začít se zaměřováním prostoru?

Načrtněte si půdorys bytu nebo místnosti. Ten můžete případně doplnit i o řez místností či jednotlivé pohledy na stěny. Do připravených náčrtků prostoru si následně budete zaznamenávat naměřené rozměry a jiné detaily. Důsledně zazkreslete hlavně části, které budou při rekonstrukci neměnné.

Postupujte od celkových délek, tedy nejdelšich, až po dílčí. Nezapomeňte přeměřovat i zdánlivě stejné rozměry na více různých místech. Stěny obvykle nejsou rovné ani pravoúhlé a na délce místnosti se mohou rozměry lišit i o několik centimetrů. Do výkresů patří i zmínka o výšce místnosti, překladů, případně i dveří.
U oken měřte nejen jejich šířku, ale i výšku, výšku parapetu, jejich polohu vůči stěně nebo polohu topení a jeho rozměry.

Celková rekonstrukce bytu – příprava pro novou kuchyňskou linku
Kompletní průvodce návrhem
a montáží kuchyně

Zaměřte se na detaily.

Dále v rámci detailnějších záznamů věnujte pozornost rozvodům topení (pokud je máte vedené v prostoru), rozvodům vody i odpadu, případně plynu. Nebudete-li měnit elektro rozvody, zaznamenejte si i veškeré zásuvky, vypínače i jističe. Myslete na zapsání i jejich výšky vůči stávajicí podlaze. Tyto informace jsou významné hlavně při rozvaze nad novou koupelnou či kuchyní.

Zaznamenání detailu v měřítku.

Tip na závěr.

Postupujte systematicky. Místnost po místnosti, od celkových rozměrů po ty dílčí. Nezapomínejte i na třetí rozměr.
Velkou pozornost věnujte také nepravidelnostem a přehledně si je překreslete třeba na další arch papíru. Během zaměřování pořizujte fotky. Zachytit můžete nejen místnosti celkově, ale i detaily u oken, výklenků, přizdívek či instalací. Pro zachycení měřítka můžete do záběru přiložit i metr.

Náčrtky z místa měření překreslete co nejdříve v měřítku podle zaznamenaných výkresů s kótami. Přesné a jednoznačné zaměření se bude hodit nejen ve fázi plánovaní, ale i během realizace. Hned oři prvním kroku, zpravidla bouracích pracech, se významné nedostatky projektu objeví.

Více informací k danému tématu naleznete v naší nově vydané knize Rekonstrukce domu.