Stavební práce při rekonstrukci nekončí jen u nosných a základových konstrukcí. V interiéru se také nabízí mnoho prostoru pro úpravy. Ty se často pojí se změnou dispozice objektu, výměnou podlah či dalších povrchových úprav. Rekonstrukcemi se podrobně zabýváme v knize Rekonstrukce domu.

Během rekonstrukcí vnitřních prostor často začínáme od podlahy. Mnohdy stačí jen výměna či renovace nášlapné vrstvy. Nicméně je potřeba sledovat i v jakém stavu jsou podkladní vrstvy, případně navrhnout doplnění o hydroizolace a tepelnou izolaci.

Nové příčky v chatě jsou obvykle řešeny pomocí lehkých příček například ze sádrokartonu, trámkové konstrukce nebo pórobetonových tvárnic. Tato řešení jsou rychlá na výstavbu a zároveň nezatěžují tolik stávající nosnou konstrukci. Další výhodou je jejich tvarovatelnost a tím i snadné zasazení do stávajícího objektu. Při návrhu rekonstruované dispozice zkuste i nové možnosti využití prostoru například nikami pro vestavné úložné prostory nebo větším propojením mezi místnostmi.

Malé rekreační objekty se vzhledem k jejich umístění a době výstavby často stavěli bez sociálního zařízení. Při rekonstrukcích je záhodno zvážit začlenění koupelny a WC do objektu či do případné přístavby. Technologie odpadů pokročila, tudíž je možné odpadní vody zpracovávat přímo na pozemku či je nechat jednoduše vyvážet. Co se týče návrhu samotné koupelny, obvykle chaty disponují pouze malým prostorem určeným pro osobní hygienu. Je třeba počítat s každým centimetrem a zařizovací předměty rozmístit co nejúčelněji. Zároveň dnešní nabídka sanity je natolik široká, že si vyberete i tu vhodné velikosti či nestandartního řešení. Následně je vhodné věnovat pozornost i řádné přípravě podkladu, aby nedocházelo k degradaci konstrukce.

Světlá barva v koupelně opticky místnost zvětší

Rekonstrukce je vhodným obdobím, kdy se zaměřit i na rozvody. Kromě elektrorozvodů, které se často dělají celé nové, se pozornost věnuje i vodovodnímu a odpadnímu potrubí. Dále také rozvodům topení či vzduchotechniky. Vzhledem k rozšíření technologií napojených na internet, i rekreační objekty jsou vybaveny wi-fi.

Při modernizaci chaty se vedle aplikace moderních technologií a nových materiálů často setkáváme i s tendencí využití původních materiálů a prvků, starých kusů nábytku i původních technologií. Renesanci zažívají pece, původní dřevěné podlahy i masivní komody.

Renovace původního nábytku v novém interiéru

Staré chaty jsou často vybaveny původním nábytkem, který oproti dnešní tovární výrobě bývá více kvalitní a z masivu. Máte nějaký oblíbený kousek, který by vám mohl ještě dlouho sloužit, jen se vám už nelíbí nebo nezapadá do vaší představy o vybavení interiéru? Zkuste si s ním pohrát a vyladit jej k dokonalosti. Často stačí jej nabarvit, vyměnit čalounění či úchytky, případně zjednodušit zdobení.

Čeká vás rekonstrukce? Nevíte, kde začít a co vše bude potřeba?

Přečtěte si naši knihu Rekonstrukce domu, kde jsme pro vás sepsali nespočet postupů, ukázek a příkladů.