Koupelna v dnešní době hraje nejen roli rychlé očisty, ale často v ní i odpočíváme a hloubkověji pečujeme o sebe. Proto se nárok na její estetiku i dispoziční řešení zvyšují. Zároveň je spolu s kuchyní jednou z nejnáročnějších místností během rekonstrukce bytu. Stýká se zde několik instalací (rozvody vody, odpady, elektro rozvody, topení,… ), technologické postupy jsou časově náročné a velká část stavebních prací se odehrává právě zde.

Před rekonstrukcí je důležité si stanovit, co v koupelně požadujete. Jaké jsou vaše nároky na vybavení a co v koupelně oceníte? Následně je na řadě zjistit technické a stavební možnosti daného prostoru. A na základě toho určit dispoziční řešení moderní a příjemné koupelny.

Nadčasovost designu koupelny

Vzhledem k tomu, že obvykle se velká rekonstrukce koupelny odehrává jednou za pár desítek let, je důležité se zaměřit na kvalitu a nadčasovost. Doporučujeme volit ve vyšší kvalitě produkty, které vyžadují stavební úpravy. Věci jako baterie a doplňky vyměníte poměrně snadno.

Ukázka rekonstrukce koupelny

V prvním kroku stavby nepodceňte ani samotné rozvody. Takové špatně provedené a netěsnící rozvody vody mohou zanechat velké škody – například vytopení, konstantní zatékání do konstrukce aj. Náprava chyby často vyžaduje opětovné bourání. Dalším důležitým stavebním krokem je řádná aplikace hydroizolace v inkriminovaných místech – obvykle podlaha se soklem, v oblasti umyvadla, sprchy a vany. Podrobněji celý proces popisujeme v článku hydroizolace v koupelně. Hydroizolace napomáhá, aby se voda konstantně nedostávala drobnými póry do konstrukce.

Rozvody v koupelně

V koupelně nezapomeňme ani na elektrorozvody. Krom osvětlení je důležité myslet i na pozice vypínačů, kterými světla ovládáme, aby byla v dosahu bez zbytečných kroků navíc. A zároveň se vždy řiďte bezpečnostními zónami v okolí vany, sprchy a umyvadel a to jak pro umístění vypínačů, tak zásuvek. Musí také splňovat zvýšený stupeň krytí (tzn. jak je elektrický přístroj chráněn proti prachu a vodě). Co se týče zásuvek, obvykle jich v koupelně nepotřebujeme mnoho. Postačí nám v okolí zrcadla, které využijeme k fénování, holícím strojkům či nabíjení zubních kartáčků. Pokud máme topný žebřík doplněný o topnou tyč, nesmíme zapomenou na zásuvku i poblíž žebříku.

Když zmiňujeme osvětlení koupelny, krom centrálního osvětlení je nezbytné volit i jedno v oblasti zrcadla. To nám zajistí osvětlený obličej a nebudeme si stínit tělem. Obvykle se umisťuje nástěnné světlo nad zrcadlo nebo do moderní koupelny je možné umístit zrcadlo s integrovaným osvětlením.

Obklad. dlažba, nátěry

Povrchy stěn a podlahy v koupelnách se nejčastěji řeší pomocí obkladu a dlažby. V nepřeberné nabídce si každý může zvolit dle svého vkusu a stylu bydlení. Snažte se celkovým designem zachovat charakter vašeho bydlení a podpořit tím souhru všech prostor bytu i s návazností na okolí objektu. Formáty obkladů i dlažeb začínají na malých mozaikách, přes menší formáty 20×20 cm, 30×30 cm či dnes často volené 60×60 cm až po velkoformátové obklady 60×120 cm. I co se týče tvaru jednotlivých obkladů je z mnohého k výběru – čtvercové, obdélníkové, kosé, hexagonální. Převládajícím materiálem u obkladů je keramika, můžeme se setkat i se sklem, porcelánem, kamenem apod. Při výběru doporučujeme se zaměřit na kvalitu výrobku (méně kvalitní produkty jsou náchylné na praskání, odštipování či lámání), v případě dlažby dbejte na protiskluzné hodnoty. K docílení profesionálního vzhledu je zásadní napojení jednotlivých spár na sebe, případně jejich logickou obdobu, tedy vybírat formát obkladu ideálně ve stejných násobcích – např. 20 cm k 60 cm, nikoli 20 cm k 30 cm. Toužíme-li po méně tradičním vzhledu, můžeme volit nátěrové materiály- voděodolné stěrky nebo nátěrů jako jsou bazénové barvy, epoxydové barvy aj. Ve všech případech platí, abychom raději volily nadčasový design, který vydrží vkusný i desítky let. Obecně lze říci, že takového vzhledu se dá docílit pomocí výběru neutrálních odstínů v jednoduchém provedení. Osobitost prostoru můžeme dodat pomocí doplňků. Moderní vzhled snese černé baterie, naopak více tradiční koupelnu podtrhne třeba mosaz. Podobně můžeme postupovat i u nábytku, textilu či osvětlení.

Velikost koupelny obvykle určuje, kterou sanitu můžeme do koupelny umístit. Nicméně výrobci se snaží přijít s komfortním řešením i pro malé koupelny nebo naopak s takovými kousky, které vyniknou především ve velkém prostoru.