Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

OSB desky ve skladbě podlahy

OSB desky jsou dnes multifukčním materiálem, bez kterého se neobejde prakticky žádná stavba. Zakoupíte-li našeho průvodce, může Vás doprovázet celou stavbou domu od vyřizování stavebního povolení až po finální práce na domě.

OSB desky ve skladbě podlahy

Standardním deskovým materiálem při konstrukci plovoucích podlah jsou OSB desky. Jejich výhodou je finanční dostupnost, snadné formátování, nebo příznivá hmotnost. OSB desky se pokládají k sobě na pero-drážku, avšak vyrábějí se i varianty bez pera a drážky, takže je nutné se vyvarovat záměny ve stavebninách.

V projektech venkovských domů používáme dvě vrstvy křížem kladených OSB desek. Tyto vrstvy můžeme buď slepit, nebo prošroubovat. Při pokládání jednotlivých vrstev musíme mít stále na paměti, aby byl podkladní povrch bez mechanických nečistot.

Na takto připravený povrch lze již namontovat jakoukoliv podlahu dle návrhu. K OSB deskám se může finální vrstva přibít, přišroubovat nebo nejčastěji přilepit. U těchto desek je nutné dbát na to, aby nebyly vystaveny dlouhodobé vlhkosti. Jsou totiž velice nasákavé a mohou tak zvětšit svůj objem, který po vysušení zůstává stále ve změněné podobě.

OSB desky jsou poměrně módní záležitostí, a tak není neobvyklé, že se z nich navrhuje pohledový nábytek, podlahy, obložení stěn a jiné prvky v interiéru. Desky se obrousí a následně nalakují, takže jejich povrch je hladký a vhodný k bezprostřednímu použití.