Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Zelená střecha

Chcete-li precizní informace, rady a tipy související se stavbou ekonomicky dostupného domu, doporučujeme vám TUTO KNIHU. Spojením inspirace, promyšleného plánu a nadšení lze docílit stavby nízkonákladového rodinného domu i s velmi omezenými finančními prostředky!

Zelená střecha patří mezi technologicky nejnáročnější krytiny. Její často zmiňovaná ekologičnost je v drtivé většině případů pouhým reklamním trikem a s ochranou životního prostředí, či udržitelným způsobem života nemá mnoho společného. Vnitřní části konstrukce střechy musí být důkladně chráněny souvrstvím hydroizolací a vrstev, které zabraňují pronikání kořenového systému do konstrukce střechy. Rostliny na střeše či fasádě domu mohou tvořit jakýsi obal, který budovu ochlazuje v teplých měsících. Na následujícím obrázku je popsána instalace jednoduchého souvrství zelené střechy.

Jednoduché souvrství zelené střechy

– byliny/ traviny/ ostatní rostliny
– substrát
– rošt zabraňující sesuvu substrátu
– drenáž– zachycuje vodu
– hydroizolace pomocí asfaltových pásů
– bednění střechy (OSB/ překližka)

Vegetační vrstva zajišťuje vhodné podmínky pro růst rostin a umožňuje kvalitní kořenění. Důležitou vlastností je akumulace dostatečného množství vody. Filtrační vrstva brání propouštění jemných částic vegatační vrstvy do drenážní vrstvy. Drenážní vrstvu tak zachovává funkční. Drenážní vrstva shromažďuje přebytečnou vodu v dutinách a zbytek odvádí mimo střechu. Zároveň slouží jako ochrana hydroizolace před kořeny. Ochranná vrstva chrání hydroizolaci před prorůstáním kořenů.

Rozchodníky jsou skupina rostlin, která má velice blízko k sukulentům. Jsou suchomilné a mají silné dužnaté listy, které zadržují vodu. Jsou tedy vhodné pro střechy, u kterých nemůžeme zajistit silnou vrstvu zeminy, která by sama vázala dostatek vody celý rok.

Na střechu lze také osadit květináče, a tím docílit zeleného efektu. Mezi květináči a hydroizolací musí být prodyšná mezera pro odvod vody z povrchu střechy.

Zelené střechy a fasády můžeme docílit nejsnadněji vhodným druhem popínavé rostliny. Nejčastějšími druhy popínavých rostlin jsou břečťan, víno nebo například vistárie.

Více informací o střešních krytinách se dozvíte v TÉTO KNIZE:

Není pro Vás rekonstrukce domu finančně výhodnější volbou?