Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Montáž hrubých elektrorozvodů svépomocí

Elektroinstalace jsou z podstatné části doménou kvalifikovaného odborníka a s tím je v průběhu stavby domu potřeba počítat. Je důležité aby jejich montáž probíhala v souladu s platnými normami České republiky. Nejenom elektrorozvodům se věnujeme v námi vydané knize Stavba domu svépomocí.

Aby stavba domu svépomocí probíhala dle Vašich představ, je nutné mít před montáží elektroinstalace rozmyšlené umístění nábytku, elektrospotřebičů a návrh koupelny a kuchyňské linky. Pokud využijete služeb některého koupelnového studia, kuchyňského studia, či architekta, tak samozřejmou součástí výkresů jsou i interiérové pohledy, ve kterých je místo zásuvek a vypínačů vyznačeno a okótováno. Poté se vyřezají drážky ve zdech a ostatních konstrukcích. Elektroinstalace provádí zpravidla kvalifikovaná firma a její práce je u předávání klientovi zkontrolovaná revizním technikem.

Přípojka elektra prostupující základovou deskou

Nezapomeneme umístit v garáži, kotelně či jiném vhodném místě zásuvku s motorovým proudem. Také si rozmyslíme umístění zásuvky na fasádě pro sekání zahrady, nebo pro jinou příležitost, kdy budeme potřebovat vně domu elektrický proud. S projektantem elektroinstalace a architektem domu vybereme vhodné osvětlení na fasádě nebo i osvětlení budoucí zahrady. Nezapomeneme na přívod elektřiny k budoucímu místu venkovního altánu, terasy, či jiného zahradního prvku.

Nutné je také počítat s elektrospotřebiči v kuchyni. Jedná se především lednici, varnou desku (platí i pro plynovou varnou desku), troubu, myčku. Vhodné je myslet i na dostatek elektrických zásuvek u pracovní desky pro zapojení malých spotřebičů. Během návrhu elektrorozvodů v kuchyni nezapomeňte na přívod elektro kabelů či zásuvek pro dostatečné osvětlení pracovní desky. Zvažujete-li i elektricky otvíravé skříňky, je třeba v návrhu počítat i se zásuvkami pro otevírací motory těchto skříněk.

Připravené drážky pro elektro – kabely, vstupy, vypínače

KNIHA STAVBA DOMU SVÉPOMOCÍ VÁS NAUČÍ:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

• Jak napravit základní poruchy stavby.

• …a mnoho dalšího.