Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Konstrukční desky u dřevostaveb- deskové materiály

Chcete-li získat přehled o možných konstrukčních variantách dřevostaveb, pak je tento článek určen právě Vám. Napsali jsme také knihu Dřevostavba svépomocí, kterou si lze ZDE objednat.

V případě volby deskového materiálu pro konstrukci stěn a stropů, máme na výběr z nepřeberného množství deskových materiálů. Některé jsou při konstrukci dřevostavby vhodné, jiné méně. To již záleží na konkrétním návrhu domu a na Vašich očekávání od zvoleného materiálu. Jedná se v drtivé většině o čistě konstrukční ztužující prvky vertikálních a horizontálních konstrukcí, avšak některé z nich jsou schopny zastat obstojně i částečnou funkci tepelněizolační a při důvtipném řešení také funkci estetickou- pohledovou.

Různé typy deskových materiálů

Na trhu se stavebními materiály je široká nabídka různých desek, které lze při stavbě dřevostavby použít. Rozlišují se cenou, způsobem použití a v neposlední řadě vzhledem.

Mezi nejvýznamnější konstrukční desky na bázi dřeva řadíme MFP, OSB a DHF desky. Jedná se o desky hojně vyžívány právě jako ztužující konstrukce na vnějších stranách stěn i stropů. Nebývají pohledové, ale například v případě desek OSB se jejich pohledové využití v interiéru velmi masivně uplatňuje především v dnešní době.

Díky svým velmi dobrým tepelně izolačním vlastnostem bývají v sendvičových konstrukcích uplatňovány dřevovláknité desky a desky na bázi slámy. Oproti polystyrenu jsou vyrobeny z přírodních materiálů a oprávněně se tak můžeme domnívat, že se jedná o ekologičtější materiál.

Pro opláštění budov, a tedy do náročného exteriérového prostředí, jsou využívány cementotřískové a cementovláknité desky. Jedná se o kompaktní tvrdý materiál, který Vám naformátují na specifické kusy. Tyto desky jsou hojně používány například jako opláštění administrativních budov. V moderní architektuře jsou velice oblíbené a nejčastěji je vídáme v různých odstínech šedi.

Speciální sortou jsou desky na bázi sádry. Jedná se o sádrovláknité a sádrokartonové desky, které se využívají v interiérových podhledech a jsou používány jako výplně interiérových nenosných příček. Jistě je dobře znáte, jelikož jsou velice hojně používány z důvodů jejich snadného opracování do složitých prostorových forem.

Poslední sortou desek jsou překližky a biodesky. Klasická překližka je materiál, který se bez dokonalého povrchového krytí do exteriéru absolutně nehodí. Výjimku tvoří vodovzdorná překližka, která se využívá hojně při konstrukci trupů sportovních lodí. Interiér, ve kterém je namísto sádrokartonu použitá překližka je velice náročný na kvalitu provedeného detailu, avšak povedený výsledek práce vždy stojí za odiv. Vhodně použitá přirozená textura dřeva vdechuje atmosféře místa klid a harmonii.

Objednejte si ZDE e-knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!