Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Fasáda dřevostavby

Chcete-li získat přehled o možných konstrukčních variantách dřevěné fasády, pak je tento článek určen právě Vám. Napsali jsme také knihu Dřevostavba svépomocí, kterou si lze ZDE objednat.

OBLOŽENÍ PRKNY

Při kotvení exteriérového dřevěného obložení do podkladní vrstvy, zpravidla do některého druhu deskového materiálu, je nejlepší použít hřeby, či vruty s povrchovou ochranou proti korozi. Například z nerezové či galvanicky upravené oceli. Hřeby by měly proniknout do nosné konstrukce minimálně 35 mm. Kotvící konstrukce je v našem případě zpravidla sloupek, či vaznice rámové konstrukce stěny. Při kotvení v místě desky by hřeb měl projít celou její tloušťkou. U vrutů jsou doporučované hloubky cca o ¼ kratší. Při plánování obkládání fasády prkny je nutné tento materiál nechat proschnout do stádia standardní vlhkosti exteriéru místa, kde bude použit. Velice důležité je prkna skladovat tak, aby se nekroutila, a neměli jsme tudíž při jejich aplikaci zbytečné problémy. Při instalaci vlhkých prken se ve fasádě začnou po proschnutí radikálně zvětšovat mezery a místo s hřeby může začít praskat.

Hřeby by měly být vzdáleny od okrajů prken tak, aby prkna nepraskla. U profilovaných palubek zatloukáme hřebíky v horní části pera, aby byly jejich hlavičky zakryty horní palubkou. Jsou-li prkna obvodového pláště širší než 200mm, je vhodné počet hřebů podle potřeby zvýšit.

Detailem relativně náročným na provedení bývají vnitřní a venkovní rohy. Lze je vyřešit rozličným způsobem tak, jak můžete vidět na obrázku níže. Detaily rohů, okenních a dveřních šambrán, soklu atd. často napoví kolik péče bylo věnováno projektové přípravě a s jakým řemeslným umem byl dům zhotoven.

FASÁDNÍ PROFILY S MEZERAMI

Latě mohou tvořit polotransparentní povrch vhodný především do polootevřených prostorů, jako jsou různé zahradní altány nebo přístřešky. Latě tak opticky rozdělují prostor a zároveň slouží jako slunolamy. Mohou být umístěny různými směry – vodorovně, svisle nebo také diagonálně. Diagonálně orientované latě mohou tvořit různé ornamenty.

Mezi nosnou rámovou konstrukci a latě lze umístit průhledné plexisklo, a tím prostor chránit také před povětronostními vlivy- větrem, sněhem a deštěm. Lze tím docílit zajímavého efektu, avšak je potřeba počítat s tím, že se plexisklo či jiný plast se časem zakalí a je náchylný na mechanické poškození, které je nenávratné.

Latě lze pochopitelně pužít jako exteriérový povrch pro rozličné sendvičové stěnové konstrukce. Z estetických důvodů se latě umísťují v osových roztečích tak, aby mezi nimi byly viditelné mezery. Proto za latěmi musí být povrch, který zabrání prostupu vody. Může jím být například tekutou hydroizolací opatřený deskový materiál (např. OSB deska), plech, membránová pojistná hydroizolace nebo vodovzdorná překližka. Montujeme-li fasádu z horizontálně orientovaných dřevěných profilů, je třeba dbát na to, aby byly zkoseny „po vodě“. Dešťová voda pak může stékat po vnější straně fasádních profilů. Latě můžeme po několika kusech přišroubovat k ocelovému pásku a vytvořit tak panel, který můžeme v celku uchytit k vertikálním latím. Druhým způsobem je vytvoření roštu z vertikálních a horizontálních montážních latí a k nim přišroubovat či přitlouci jednotlivé pohledové fasádní latě.

ŠINDELE

Ačkoliv známe šindele především ze střech, jsou také vhodným obkladem venkovních stěn. Šindele jsou naštípané profily velikosti cca 50-60 cm. Mohou být také nařezány z prken, ale jsou pak méně odolné, jelikož je nepřirozeně porušena struktura vláken. Šindele by měly mít nějakou povrchovou úpravu, abychom prodloužili jejich životnost. Povrch dřeva může být ohořelý, vykartáčovaný nebo napuštěný olejem/ impregnací. Povrchová úprava by se měla jednou za pár let obnovit, především na jižních= nejexponovanějších partiích fasády. Šindele jsou lehká krytina, která nezatěžuje stěnovou konstrukci více než jiné běžné exteriérové obklady. Při pokládce šindele s perem a drážkou je vhodné znát převládající směr větru, a zvolit tak správnou orientaci drážky v „závětří“. Klasické šindele bývají napojovány na pero a drážku. Na obrázcích jsou vidět dva různé způsoby vizuálního pojetí šindelové stěny.

Plánujete-li stavbu menší dřevostavby svépomocí, doporučujeme Vám knihu Jak postavit malý dům, ve které najdete mnoho rad a tipů ale především názorných obrázků, které Vám pomohou při samotné realizaci.

Objednejte si ZDE e-knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!

Provětrávaná nekontaktní fasáda