Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Návrh obývacího pokoje

Obývací prostor může nabývat rozličných forem. Nejvíce záleží na tom, co od obývacího pokoje jeho budoucí obyvatel čeká. Každý máme trochu odlišné potřeby a představy, jak by měl právě ten náš obývací pokoj vypadat.

Obývací pokoj je centrem společenského života obyvatelů a zastává rozličné funkce. Patří mezi ně především stolování, odpočinek, přijímání návštěv, hry a jiné činnosti podle zaměření a zálib obyvatel. V moderní západní společnosti zde najdeme zpravidla televizi a hifi věž, dříve byl zas tradiční výbavou obytného prostoru spíše například klavír.

Nejvhodnější orientací obývacího pokoje je jih a jihozápad. Ideální je, aby šířka obývacího pokoje byla větší než hloubka, čehož lze snadno dosáhnout v rodinných domech, hůře pak v domech bytových. Obývací pokoj bývá nejčastěji ve vstupním podlaží, jelikož je velice frekventován a nedochází tak ke střetu s noční zónou obydlí. Do obývacího pokoje se nejčastěji vstupuje z předsíně, nebo haly. Trendem poslední doby je propojování obývacího prostoru s venkovním prostředím tzv. francouzskými dveřmi. V takovém případě je vhodné počítat se špinavým provozem, který obvykle vyřeší předsíň domu. Také proto se u francouzských dveří dělá často venkovní dřevěná terasa.

Plocha obývacího pokoje se logicky zpravidla zvětšuje s množstvím ostatních obytných místností- ložnic. Tradičním nešvarem mnoha zabydlených bytů a domů je hromadění neužitečných věcí, které pak radikálně zmenšují obyvatelný prostor. Před nákupem nábytku a jiných předmětů nejen do obývacího pokoje je nutné jejich užitečnost důkladně zvážit, aby nám zbytečně neukrajovali z cenné užitné plochy.

Chcete znát co nejvíc rad ohledně navrhování rodinného domu?

Zabýváte se myšlenkami ohledně stavby rodinného domu?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.