Rozvody vody jsou jednou z položek, do které se během generální rekonstrukce vyplatí investovat. Především pokud jsou stávající rozvody na prahu životnosti a hrozí jejich poruchy. Dříve používané materiály se již neopravují a je nutná jejich výměna – dnes nejčastěji za plastové potrubí či měď nebo nerez. Celkové výměně rozvodů se nevyhnete ani při větší změně vnitřní dispozice.

Ukázka rozvodů vody v plastovém potrubí před osazením tepelné izolace.

Ačkoli se jedná o větší investici, je důležité dbát na výběr kvalitního materiálu potrubí a dobře odvedenou řemeslnou práci. Nejdražší položkou při výměně vodovodních rozvodů je odvedená práce, proto se vyšší cena za kvalitnější potrubí na celkové ceně promítne zvýšením v jednotkách procent. Rozvody sice zůstávají ukryty před našimi zraky v konstrukcích, o to větší škody dokáží napáchat, zvlášť při dlouhodobé poruše. Celkovou rekonstrukci rozvodů pitné vody tedy provádíme i z důvodů špatné nebo nevhodné montáže. Nejnáchylnější k poruchám jsou spoje – kolínka, těsnění i uchycení.

Mezi nejčastěji používané materiály pro vodovodní potrubí patří plast, měď a nerez. Vzhledem k tomu, že toto potrubí roznáší pitnou vodu při různých teplotách hlavními nároky, které na toto potrubí klademe, jsou: hygienická nezávadnost, vodotěsnost, odolnosti proti vysokým teplotám i přetlaku, tvarová stálost a snadná montáž a údržba.

Rozvody vody vedené ve zdivu a sádrokartonové předstěně pro pračku a umyvadlo.

Nejčastěji využívané trubky pro rozvod vody v domácnosti:

  • PPR trubky – ideální plastové potrubí na vodu i topení. Mezi hlavní výhody patří nízké náklady na pořízení, dlouhá živostnost a odolnost, nízká tepelná vodivost, zdravotní nezávadnost, snadná montáž i údržba bez koroze a usazenin. Při porovnání vlastností a ceny se jedná o vysoce efektivní řešení.
  • Měděné trubky – lze je využít i pro vedení teplé a studené vody, obvykle jsou používány především pro rozvody topení. Jejich výhodou je zdravotní nezávadnost (dokáží zabít i některé druhy bakterií), odolnost proti stárnutí, teplotním i tlakovým změnám či korozi a UV záření, jsou nehořlavé.
Rozvody vody v plastovém potrubí opatřené tepelnou izolací v kuchyni těsně před omítáním.

Pro rozvody teplé a studené vody se používají odlišné trubky, které se liší tloušťkou stěny trubky a tedy i zvýšenou tlakovou odolností – trubka pro teplou vodu se označuje PN20 a pro studenou PN16. U vnitřních rozvodů se doporučuje volit průměr trubek 25 mm pro páteřní (rozvodnou trubku) i pro trubku zásobící více sdružených spotřebičů, ostatní trubky mohou být v průměru 20 mm. Při realizaci je třeba myslet i na použití tepelné izolace, tzn. Mirelon. Proto je důležité myslet na to, že výsledné potrubí i s izolací bude mít větší průměr. Čím tlustší izolace, tím lépe. Tato speciální izolační trubka se dává jak na teplovodní, tak na studenovodní potrubí. Teplou vodu chrání před chladnutím a studenou vodu před ohříváním, aby se zamezilo tvorbě bakterií v ohřáté vodě. Mirelon lze nasunout i pomocí nářezu navléct a následně spojit sponami nebo páskou.

Vanová podomítková baterie.

Ukončení výstupů vody (na svislých rozvodech) v místě zařizovacího předmětu je pomocí tzv. nástěnky (závitu), na který se později přišroubuje roháček. Zaizolované vodorovné rozvody neboli páteřní rozvody se obvykle táhnou po podlaze podél stěn. Dobré je předem promyslet, kudy které potrubí povedete, aby vedlo co nejkratší možnou cestou a zbytečně se nekřížilo.

Doporučené výšky vývodů vody

  • Umyvadlo – výška připojovacích rohových ventilků: 580 mm (rozteč mezi nimi: 100 mm)
  • WC – výška závisí na jednotlivých modelech WC a jejich způsobu splachování a výrobce
  • Vana– výška vanové baterie 750 mm, rozteč 100 cm
  • Sprcha – výška sprchové baterie 1150 mm od vrchní strany vaničky
  • Dřez -Výška připojovacích rohových ventilků u stojánkové baterie 600 mm a rozteč mezi nimi 100 mm, výška nástěnné baterie 1150 mm
  • Pračka – dle uživatelských preferencí například ve výšce 800 mm či výška přívodu vody může být stejně jako odpady 300 – 400 mm
Doporučené výšky vývodů vody pro zařizovací předměty

Dále berte v potaz následující doporučené informace – přívod teplé a studené vody by měl být umístěn ve výšce 60 až 120 cm nad úrovní podlahy a 5 až 10 cm od rohu (vzdálenější vývod). Vývody vody ze zdi musí být opatřeny rohovým ventilem s filtrem ukončeným vnějším 2 × 1/2“ závitem pro teplou a studenou vodu. Ideální umístění vývodů je 6 – 8 cm od rohu. Tlak vody by měl být v rozpětí 0,2–0,5 Mpa.

Následně je vhodné nechat si udělat tlakovou zkoušku rozvodů od odborné firmy, která vyhotoví i protokol, ten je třeba pro případnou kolaudaci.