Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Rekonstrukce koupelny

Samotná rekonstrukce koupelny není nijak komplikovanou záležitostí. Záleží zde především na úrovni řemeslných prací, které mají klíčový vliv na finální výsledek.

Plánování

S návrhem koupelny nám může pomoci koupelnové studio, které se postará jak o funkční, tak i o estetické požadavky ušité Vám přesně na míru. V nabídce koupelnových studií je jak samotný návrh, tak i výsledná realizace navržené koupelny. Standardem projektové dokumentace od takového studia bývá samozřejmě zpracování interiérových pohledů a jiných nezbytných konstrukčních výkresů plánované koupelny. Součástí je výkres spárořezu, zpravidla v měřítku 1:10, 1:15. Podle něj již povolaní řemeslníci, či vy, jako stavitelé svépomocí, koupelnu zhotoví. Koupelnová studia mají široký sortiment zařizovacích předmětů všemožných značek. Můžete si zde přímo vybrat vše od obkladů, vany až po kliku od dveří. Výhodou takových studií je přítomnost materiálů a koupelnových prvků přímo na místě v showroomu. Můžete si nechat předvést sprchy a jiné zařizovací předměty přímo v modelových typových koupelnách. V novostavbě je standardní doba kompletace zařizovacích předmětů kolem jednoho týdne. Pokud návrhu či realizace koupelny u koupelnového specializovaného studia nevyužijete, můžete si domluvit pouze osobní konzultaci, na které Vám povolaný specialista osvětlí vše.

Osazení referenčních obkladaček

Instalace rozvodů

Asi nejjednodušším a tradičním způsobem je vyzdění předstěn ze zdicích dílců. Do těch se poté potřebné drážky pro rozvody vysekají zednickým dlátem a sbíječkou. Povrchová úprava je logicky stejná jako u jakýchkoliv jiných zděných stěn.

Kanalizace se většinou vede v podlahách podle dokumentace zpracované projektantem. Zde platí poměrně známé zásady, že by se neměly odbočky vést proti směru toku a nikdy v úhlech nad 45 stupňů. Minimální sklon kanalizace se obvykle uvádí 2 %.

Podlahové vytápění má své výhody především v koupelnách s dlaždicovou podlahou. Zde je zároveň dodatečná instalace nejjednodušší, protože koupelny jednak nebývají příliš velké, jednak i stávající dlaždice mohou tvořit vhodný podklad. Je však nutné si uvědomit, že ponecháním zbytečných podlahových vrstev se ochuzujeme o drahocenný prostor. V novostavbě ho lze položit rovnou na betonový potěr. Až do plochy cca 20 m² lze podlahové vytápění napojit přímo na stávající topný systém. Vhodné přípojky by měl odborník před instalací podlahového vytápění nainstalovat do trasy vytápění. Upozornění: přípojka výstupu otopné vody musí být vždy před ventilem na topném tělese, přípojka vstupu vratné vody ve směru toku za topným tělesem, aby se vše dalo samostatně regulovat. Ventil s ručním ovládáním je nutno přivřít, aby podlaha nebyla příliš horká. U moderních termostatových ventilů s integrovaným regulátorem vnitřní teploty to však není nutné. Až vy nebo instalatér připravíte příslušná připojení na výstup otopné vody a vstup vratné vody stávajícího topení, můžete na ně připojit podlahové topení.         

Zařizovací předměty

Do této kategorie prací spadají přípravné práce, montáž zařízení záchodů (splachovací nádrže, klozety), koupelny (vana, umyvadlo, sprchové kouty), zařízení v kuchyni (dřez, výlevky, sporák, vařič), zařízení pro teplou vodu (plynový ohřívač, elektrický zásobník), dokončovací práce. Je příhodné věnovat výběru instalatérské firmy pozornost a zkontrolovat, zda postupuje v souladu s českými stavebními standardy. Nepodceňte přípravu a podívejte se na referenční realizace instalatérské firmy, abyste předešli případnému rozčarování ze špatně odvedené práce.

Obklady a dlažba

Postup při obkládání povrchů

  • Nejprve je nutné si připravit kvalitní a rovný podklad, na který budeme obklady lepit. Podloží musí být stabilní, nerovnosti se musí vyhladit, podloží očistit od prachu, mastnoty a jiných nečistot. Špatná příprava podloží má často za následek popraskání glazury dlaždic. Je nutné dodržet technologický postup aplikace lepidla uvedený na obalu.
  • Na rozetřené lepidlo se umístí obkladačky a přitlačí k podkladu. Spáry se zatím nechají prázdné a v žádném případě se nevyplňují lepidlem.
  • Po zaschnutí lepidla se může začít spárovat. Také při spárování je důležité dodržet instrukce stanovené výrobcem. Spárovací hmota se nanáší kolmo na spáry, do kterých se zatlačí gumovou špachtlí.
  • Místa, kde dochází ke styku obkladaček se zařizovacími předměty, zárubněmi atd. je nutné vyplnit elastickým tmelem nebo silikonem.
  • Lepicí páska nám pomůže ochránit pohledové plochy obkladu, zárubní dveří a jiných prvků, kde hrozí poškození.
  • Při omítání stěn v koupelnách nebo v místnostech s obklady je nutno nejprve tyto stěny zúhlovat. Je nutné, abychom v těchto místnostech měli pouze pravé úhly. V případě, že nedodržíte pravoúhlost těchto místností, budou nám vznikat na podlahách lichoběžníkové a trojúhelníkové dořezy. Pokud stěny nejsou pravoúhlé, je potřeba si předem připravit spárořez – výkres, který zajistí esteticky kvalitní umístění a dořezy obkladů.
  • V místech, kde bude docházet ke styku vody a obkladu (podlaha, sprchový kout, umyvadlo atd.) je vhodné na sádrovou omítku aplikovat stěrkovou hydroizolaci. Při nákupu hydrostěrky je nutné koupit koutové manžety, které se umísťují do koutů (styk podlahy se stěnou, kouty za vanou atd.).

Než začneme obkládat, musíme si navrhnout spárořez (rozmístění obkladů na stěně a návaznost na podlahu). V případě, že jsme se rozhodli na spolupráci s interiérovým architektem, dodá nám výkres spárořezů on. Již při výběru obkladů a dlažeb je nutno myslet na takové detaily, jako je průběh spáry na podlaze a její návaznost na spáru na stěně. Buď může být obklad na stěně diametrálně odlišných rozměrů než dlažba na podlaze a pak nám spáry nemusejí vycházet, nebo v případě, že máme oba nebo alespoň jeden rozměr obkladu a dlažby shodný, je vhodné, aby spára v jednom či obou směrech probíhala z podlahy na stěnu. V obkladovém studiu nám pomohou vybrat obklady od výrobce, který má rozměry dlažeb a k nim náležící obklady stěn sjednoceny. Důležité na obkladech jsou také rozměry spáry. Jejich šířku dodržujeme tzv. spárovacími obkladačskými křížky. Jsou to malé plastové výlisky, které se vkládají do křížení spár. Vyrábějí se od 1,5 mm do 4 mm v rozmezích po 0,5 mm.

Staré umyvadlo před rekonstrukcí s krásnými nerezovými kohouty

Plánujete rekonstrukci koupelny, nebo jiných částí Vašeho domu?

Máte krásný starý dům a chcete ho rekonstruovat?

Pro Vás jsme napsali knihu , která Vám usnadní rekonstrukci koupelny a celého domu.