Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Rekonstrukce topení

Pakliže Vám již Váš způsob vytápění nevyhovuje a rozhodli jste se pro nový, tak je tento článek určen právě Vám! Odpověď na mnohé další otázky naleznete v knize „Rekonstrukce domu„.

Kotel na tuhá paliva

Před samotnou rekonstrukcí topení je nutné si pořádně rozmyslet, jakým způsobem budete v průběhu roku topit. Nejlepší je se poradit se autorizovaným topenářem, který Vám v dané problematice jistě rozšíří obzory. Je nutné, abyste se připravili na veškerá úskalí, která rekonstrukce topení obnáší. Při výběru topení bychom měli být svědomití, protože teplo nám zajišťuje pohodu a spokojnost. Výběr vyplyne z Vašich požadavků na komfort, ale především z charakteru stavební lokality. Podle velikosti Vašeho domku lze uvažovat nad tím, zda zřídit samostatnou technickou místnost- kotelnu, nebo kotel, ať už na plyn, či tuhá paliva, nesdružit zároveň s koupelnou. Vše má své pro a proti. Kotel na pevná paliva je zdrojem nečistoty, a tak při umístění společně se sprchovým koutem a umyvadlem je vhodné ho oddělit alespoň příčkou.

CHCETE VĚDĚT VÍCE O MOŽNÝCH ALTERNATIVÁCH VYTÁPĚNÍ? POKRAČUJTE ZDE.

Kotel na zemní plyn – je nejrozšířenější ze zdrojů tepla pro vytápění a ohřev vody. Výhodou je tichý chod a nenáročná údržba. Nevýhodou je, že Česká republika nemá své vlastní zásoby zemního plynu, a tak je závislá na dodavatelích.

Vytápění elektřinou – Kvůli stálému zvyšování cen elektřiny se jedná o nákladnější typ vytápění. Pozor na tzv. přímotopy. Výdaje za elektřinu by se mohly mnohonásobně zvýšit.

Tepelné čerpadlo – u tepelného čerpadla narazíte na vysokou cenu a nejistý termín návratnosti. To, co Vám naslibuje výrobce, berte s rezervou a nezapomeňte, že každý přístroj potřebuje pravidelnou revizi, která není zadarmo a výrobce jí do doby návratnosti častokrát nezapočítá.

Kotel na tuhá paliva– tato varianta se stává s narůstající sociální nejistotou ve společnosti stále častější a žádanější. Majitel takového kotle je vlastně závislý pouze na tom, zda v průběhu neotopné sezóny sežene dostatek topiva na zimu. Česká republika patří mezi nejbohatší státy na rozlohu zalesněných ploch a sehnat u nás palivové dříví není žádný problém. Topit se dá samozřejmě i uhlím, či různými slisovanými brikety z organického materiálu. Při návrhu technické místnosti je vhodné myslet dopředu, a ačkoliv plánujete například kotel na plyn, je dobré udělat v technickou místnost tak velkou, aby se dala do budoucna kotlem na tuhá paliva doplnit.

Kombinace výše zmíněných

Dříve, než technickou místnost doplníme o drahé přístroje- kotle/ expanzní nádrže/ zásobníky TUV atd.- je nutné, abychom zajistili odvlhčení zdí, nebo případné odsolení. V případě zvýšené vlhkosti svislých zděných konstrukcí jsou všechny předměty velice náchylné na korozi.

Růst energií

Vzhledem k vzrůstajícím cenám plynu a elektřiny můžeme hledat i jiné, alternativní, zdroje tepla. Náklady na vytápění jsou jednou z velkých příčin zadlužení domácností. Přitom je jejich snížení možné prakticky okamžitě. Je nutné vybrat takový druh vytápění, který je pro Vaši lokalitu nejvhodnější. Největší chybou je například elektrické vytápění tam, kde je možnost daleko levnějšího plynu! Na internetu najdete mnoho tipů, jak vytápění minimalizovat. Patří sem především různé regulace vytápění (inteligentní vytápění), termohlavice atd. Nejzásadnější je však nepřetápět místnosti a v některých topit méně (například v předsíni nebo v ložnici).

Zateplení fasády, stávajících podlah, podkroví a další typy, které pomohou zlepšit teplotní standard Vašeho bydlení.

Máte krásný starý dům a plánujete ho rekonstruovat?

Pro Vás jsme napsali knihu , která Vám usnadní rekonstrukci domu.