Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Typy podlahových krytin u malých dřevostaveb

Výběr správné podlahové krytiny má velký vliv na výsledný dojem a funkčnost navrhovaného prostoru. Nejenom o výběru a konstrukci rozličných typů podlah pojednává TATO KNIHA. Spojením inspirace, promyšleného plánu a nadšení lze docílit stavby rodinného domu i s velmi omezenými finančními prostředky.

Hlavními vlastnostmi správné užitné podlahy jsou voděodolnost, oděruvzdornost, estetika či například akustická či tepelná izolace. Velice záleží na druhu provozu v navrhované části domu. Jiná podlaha se hodí do obývacího pokoje, předsíně, nebo v kotelně a v koupelně.

našich návrzích volíme pro obývací pokoj nejčastěji dřevo. Dřevěné podlahy mají dobré tepelné vlastnosti a jsou příjemné na dotyk. Dřevo je přírodním materiálem, který umí stárnout a když je použito v masivní formě (dubové vlysy / fošny) tak lze snadno opravovat. Poničené části lze elegantně nastavit nebo v případě vlysů a parket lze léty mechanick poškozený povrch snadno zabrousit.

Podlahové palubky

Moderní variantou podlahy může být některý z deskových materiálů na bázi dřeva. Například různé překližky, či broušené OSB desky. Povrch takové podlahy je nutné opatřit kvalitním penetračním materiálem a ideálně také pohledovým nátěrem, který může být jak transparentní tak i barevně pojat. Jedná se o levné ale v případě kvalitního provedení elegantní soudobé řešení.

OSB desky

Na obrázku níže je znázorněna podlaha řešená rastrem latí mezi kterými jsou široké mezery. Toto řešení je neobvyklé a hravé a má své klady ale taktéž nesporná úskalí. Takto řešená polotransparentnost opticky zvětšuje objem prostoru, zároveň propouští světlo, tudíž jeden zdroj osvětlení může obstarat dva oddělené prostory.

Latě s mezerami

Problematikou stavby cenově dostupných domů se komplexně zabýváme v publikaci Jak postavit malý dům. V této knize najdete mnoho ucelených rad a tipů souvisejících se stavbou dřevostavby.

Velice levným ale komfortním řešením podlahy v obytné místnosti může být celoplošný koberec. Jeho instalace je velice nenáročná a zvládne ji s přehledem i naprostý amatér. Koberec se lepí, či přibíjí na upravedný vyrovnaný povrch – například beton, OSB či prkennou podlahu. Koberec má také dobré tepelně izolační vlastnosti, ale je náročnější na údržbu a patří k podlahovým materiálům s nižší životností. Celoplošný koberec lze nahradit jiným celoplošným materiálem jakým je například linoleum či marmoleum.

1. Stěna
2. Krycí lať
3. Čalounické hřebíky
4. Celoplošný koberec
5. Podlaha – prkna/OSB desky/překližka
6. Celoplošný koberec
7. Solitérní koberec

Následující typ podlahy jsme zařadili jako kuriózní a neobvyklé řešení. Možným řešením patra může být napnutá pevná síťovina , kterou lze vidět na obrázku níže. Tento způsob podlahy vyžaduje vysoce kvalifikovanou montáž a zodpovědné užívání, aby nedošlo při užívání této „podlahy“ k úrazu 🙂

Tradiční hliněná podlaha se připravuje ze směsi písku, hlíny, řezanky, pilin atd. Ideálně se nanáší ve vrstvách okolo 6mm, které se hutní dusadlem. Celková ideální vrstava podlahy se pak pohybuje okolo 10cm. Udusaná hlína se hodí především do poddružných místností jako jsou dřevníky, zahradní sklady, či jiné skladovací a užitné prostory.

Tradiční malebnou podlahu můžeme vytvořit ze špalíků kruhového ale i hranatého průžezu. Špalíková podlaha se skládá ze špalíků kladených do pískového lože. Spáry mezi nimi se následně zasypou pískem či zalejí dehtem. Tato podlaha se dříve hojně užívala v průjezdech domů, ve stájích, na dvorech, zkrátka v prostorách se zvýšenou vlhkostí.

V knize Jak postavit malý dům se problematice podlah věnujeme obšírněji. Chcete-li nastudovat kvalitní technickou literaturu zaměřenou na stavbu finančně dostupného domu, neváhejte a objednejte si TUTO KNIHU v elektronické či tištěné podobě ještě dnes!