Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Z čeho se skládá stěna dřevostavby

Chcete-li získat přehled o možných konstrukčních variantách dřevostaveb, pak je tento článek určen právě Vám. Napsali jsme také knihu Dřevostavba svépomocí, kterou si lze ZDE objednat.

Skladba stěny dřevostavby je předmětem častých diskusí a názorových střetů. Faktem zůstává, že v České republice se skladbami stěn dřevostavby experimentujeme o mnoho více, než například u stavební produkce konzervativních spojených státech. Dřevostavby nejsou u nás tradiční formou bydlení a tak se v této oblasti stále mnohokrát postupuje metodou „pokus omyl“. Abyste se této neekonomické metodě snázeji vyhli, napsali jsme pro vás knihu Dřevostavba svépomocí.

Výběr správných materiálů a vyladění konstrukce tak, aby uvnitř nekondenzovala voda je důležitým tématem při zpracovávání projektové dokumentace.

Na následujícím obrázku je popsán nejtradičnější způsob skladby stěny u systému two by four, který je charakterizován jednotnými konstrukčními profily 2 x 4 palce (cca 5 x 10cm). Tento generacemi ozkoušený konstrukční systém získává stále větší popularitu také ve střední Evropě.

Základní skladba stěny dřevostavby

1. Deskové obložení – slouží jako ztužení (zavětrování) celé konstrukce a zároveň jako vnější ochrana vnitřních vrstev skladby. Nemusí být však nezbytnou součástí konstrukce.
2. Latě – fixují pojistnou hydroizolaci k podkladu a vytváří větrací prostor
3. Venkovní pojistná hydroizolace – slouží jako pojistná hydroizolace proti vnějším vlhkostním vlivům, tato vrstva by měla být také schopna propouštět vlhkost z nitra stěny do exteriéru.
4. Venkovní obložení – chrání stavbu před vnějšími vlivy počasí a plní estetickou vnější funkci
5. Instalace – v této části konstrukce jsou umístěny rozvody elektřiny, vody, kanalizace a ostatních technických sítí.
6. Vrchní vazník – součást rámové nosné konstrukce
7. Sloupek– součást rámové nosné konstrukce
8. Obložení interiéru – plní estetickou funkci a kryje instalace umístěné za ním.
9. Latě – fixují parozábranu a vytvářejí prostor proumístění instalací
10. Zavětrování – ztužuje konstrukci a zabraňuje nežádoucím pohybům. Stejnou funkci plní sheating.
11. Paropropustná folie – zamezí průniku interiérové vlhkosti do tepelné izolace. Opačným směrem naopak vlhkost propustí.
12. Tepelná izolace

Řez napojení svislé a vodorovné konstrukce dřevostavby

Skladba stěny je u konstrukce dřevostavby tvořena několika základními typy materiálových prvků, které ve stěně zastávají rozdílné funkce. Začneme-li z interiéru, první vrstvou je zpravidla povrchová úprava stěny (vnitřní obklad/nátěr), která má převážně estetickou funkci. Následují konstrukce tvořící instalační předstěnu- desková konstrukce (OSB desky/sádrokarton/překližka apod.), horizontální latě, instalace a tepelná izolace. Poté přijde na řadu vrstva parozábrany a samotná nosná stěna tvořená sloupky, tepelnou izolací a deskovou vnější konstrukcí, která tvoří podklad pro finální fasádní konstrukci (vertikální latě + obvodový plášť například z palubek).

Se stavbou stěny začínáme, máme li hotové základy a nosnou konstrukci podlahy / podlahovou desku. Na obrázku níže je principiálně znázorněn způsob, kterým se jednolivé stěny skládají a kompletují. Máme-li všechny stěny daného patra na místě a jsou-li perfektně srovnány vodováhou do roviny a zafixovány, můžeme začít s konstrukcí stropní desky.

Postupná konstrukce nosných prvků dřevostavby

Chcete-li vědět více o skladbě stěny dřevostavby, pokračujte ZDE .

Objednejte si ZDE e-knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!