Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Drážky a výklenky ve zdivu

vysekané drážky pro kabeláž
Výklenek v příčce pro kanalizaci

Drážky a výkleny nesmí snižovat stabilitu stěny pod únosnou mez. Ze statického hlediska je důležité, aby drážky a výklenky neprocházely staticky významnými částmi konstrukce, jako jsou například překlady. Rozměry svislých drážek a výklenků, které lze odsouhlasit bez předchozího odborného statického posudku, jsou uvedeny v tabulce níže. Vytvořil ji výrobce zdících systémů Porotherm – firma Wienerberger. Další velice kvalitně zpracovaná podrobná pravidla dané problematiky lze nalézt na jejich webové prezentaci.

Vodorovné a šikmé drážky by se v zásadě neměly používat vůbec, není-li to nezbytně nutné. Pokud je však jejich použití nevyhnutelné, měly by být vzdálené od stropu maximálně 1/8 výšky podlaží. Rozměry vodorovných
a šikmých drážek a výklenků, které lze odsouhlasit bez předchozího odborného statického posudku, popisuje další tabulka.

Výrobce nedoporučuje ruční vysekávání drážek a výklenků, protože je zdlouhavé a dochází k větší destrukci cihel, než je potřeba. Místo toho
je vhodnější použít elektrickou drážkovačku, nebo úhlovou brusku. Materiál, který zůstane mezi předřezanými drážkami pak již pouze vysekáme plochým sekáčem (majzlíkem).

Drážky ve zdivu pro instalaci elektrorozvodů

KNIHA STAVBA DOMU SVÉPOMOCÍ VÁS NAUČÍ:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.