Výběr správného bytu je důležitým krokem, který ovlivní kvalitu vašeho budoucího života. Je mnoho faktorů, které lze do finálního rozhodnutí promítnout. Naší snahou bylo tyto faktory vypsat a věnovat jim malé zamyšlení V tomto článku najdete užitečné tipy, které vám můžou pomoci vybrat ten pravý byt.

Nová kuchyň s úložnými prostory Ing.arch Daniela Valdová

1. Ujasnění si priorit

Vše je o prioritách. Každý člověk je jiný a považuje některé věci za důležitější, jiné méně. Mezi základní tři faktory, které budete řešit patří:

 • Místo: Už máte vybranou lokalitu k životu? Máte raději centrum většího města, předměstí, maloměsto nebo vesnici?
 • Velikost bytu: Kolik Vás je? Požadujete zvlášť pokoj pro každé dítě?
 • Typ stavby: Na trhu jsou byty v novostavbách, ve starší zástavbě, v rekonstruovaných nebo starých panelových domech.

2. Finanční možnosti

Stanovte si realistický rozpočet, který zahrnuje nejen pořizovací cenu bytu, ale také náklady na provoz, rekonstrukci, zařízení bytu a případně i právní a administrativní poplatky. Něco můžete mít našetřeno, něco mohou přispět vaši příbuzní a něco si můžete půjčit. Zvažte možnost financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěrů a informujte se, na jakou výši půjčky dosáhnete.

3. Lokalita a infrastruktura

Lokalita by měla co nejvíce naplňovat vaše požadavky na ideální život. Důležitější než samotný byt je kvalita jeho okolí. Důležité faktory zahrnují:

 • Dostupnost veřejné dopravy: Jak daleko jsou zastávky autobusů, tramvají, metra nebo vlakové stanice?
 • Občanská vybavenost: Jsou v blízkosti školy, školky, obchody, lékařská zařízení, parky a sportovní zařízení?
 • Bezpečnost: Jaká je úroveň kriminality v dané oblasti?

4. Technický stav bytu

Pečlivě zhodnoťte stav bytu, ale také společné prostory a vnější stav budovy:

 • Technický stav bytu: Je byt nově rekonstruovaný, nebo vyžaduje opravy? Jaké jsou náklady na případné rekonstrukce?
 • Technický stav budovy: Jak je na tom střecha, fasáda, společné prostory, výtahy, rozvody elektřiny a vody? Jaký máte z domu celkově dojem?
 • Energetická náročnost: Jaké jsou měsíční náklady na energie a služby spojené s bydlením? Je dům zateplen, nebo ho to teprve čeká?

5. Právní aspekty

Před podpisem kupní smlouvy ověřte právní stav nemovitosti:

 • Vlastnické právo: Je prodávající skutečným vlastníkem bytu?
 • Zástavy a věcná břemena: Není byt zatížen hypotékou, exekucí nebo jinými právními omezeními?
 • Společenství vlastníků jednotek (SVJ): Jaké jsou pravidla a předpisy SVJ, jaké jsou náklady na správu a údržbu budovy?

6. Budoucí rozvoj lokality

Informujte se, jaké jsou plány na rozvoj oblasti, ve které se byt nachází. Může jít o výstavbu nových silnic, nákupních center nebo jiných staveb, které mohou významně ovlivnit kvalitu života a hodnotu nemovitosti.

7. Emocionální stránka= to nejdůlejžitější

Nakonec nezapomeňte, že bydlení není jen velká investice, ale především místo, kde budete trávit velkou část svého života. Vyberte byt, který se vám líbí a kde se cítíte dobře. Pokud máte možnost, navštivte byt několikrát v různých denních dobách, abyste získali lepší představu o jeho atmosféře a okolí. Poptejte se sousedů a jiných místních obyvatel jak se jim v lokalitě bydlí, co by pochválili a co jim naopak nejvíc chybí

Kdo byt již ve svém životě kupoval, bude zkušenější a v mnoha ohledech napřed. Je třeba zvážit výše zmíněné faktory a rozhodnout se. Rozhodnutí by se nemělo příliš odkládat, při nákupu nemovitosti je nutné věci důkladně zvážit a poté rázně jednat. Trochu jinak bude uvažovat člověk, který hledá byt pro vlastní bydlení a člověk, který byt plánuje pronajímat. Ať už tak nebo tak, pečlivý výběr vám pomůže najít byt, který se co nejvíce blíží vaší ideální představě.