I velké věci se mohou dít v malé kuchyni. Lámete si hlavu, jak zařídit malou kuchyni? Pokud máte k dispozici velmi omezený prostor pro Vaši kuchyňskou linku, nezoufejte. S promyšleným návrhem lze i malou kuchyň efektivně zvětšit a navrhnout řešení pro malé prostory.
Jak navrhnout malou kuchyňskou linku
Základem je využít veškerý nabízený prostor pro novou kuchyni. Dobrý návrh využívá každého centimetru i netypických řešení. Cenné úložné prostory získáte například protažením nástěnných skříněk až do stropu. Vhodné je využít i prostor soklu pod spodními skříňkami, kde můžete uložit například trvanlivé potraviny, pečící potřeby, uklízecí pomůcky, lahve aj. Vhodné je sáhnout po atypických řešeních a neotřelých nápadech. Nevíte-li si sami rady, neváhejte kontaktovat architekta, designéra či kuchyňské studio pro návrh či projekt na míru. V našem architektonickém ateliéru se také věnujeme individuálním návrhům kuchyní a interiérů.
Podíváme-li se na nabídku na trhu je k dispozici i několik promyšlených vnitřních systémů, drátěné systémy, výsuvné či sklopné pracovní desky. Využít můžete i systému závěsů, háčků či přihrádek. Dejte přednost jednoduchým a praktickým řešením pro ukládání kuchyňského náčiní či potravin.
Řešení pro malé kuchyně
Malou moderní kuchyni můžeme opticky zvětšit i pár triky. Pro malé prostory obecně platí pracovat se světlými, umírněnými odstíny, používat co nejméně rozličných dekorů a eliminovat pohledovou roztříštěnost. I použité materiály nábytku by měly být ve světlém decentním dekoru bez křiklavých barev a výrazných textur. Hladké povrchy prostor pomohou vizuálně zvětšit spíš než profilovaná dvířka. Individuální návrh a zpracování kuchyně na zakázku Vám pomůže využít potenciál daného prostoru na maximum. Vhodné je pohledovou plochu kuchyňské linky co nejvíce sjednotit i pomocí vestavných spotřebičů či uzavřených skříněk, aby nedocházelo ke zbytečné roztříštěnosti pohledových ploch. Nabízí se i možnost otevřených horních polic, v tomto případě je však nutné dbát zvýšenou pozornost na jejich organizaci a ukládání předmětů, aby nepůsobily chaoticky a neztratily svoji lehkost.
Dalším podstatným krokem pro optické zvětšení vaší kuchyně je maximálně dodržovat volnou pracovní plochu. Aby prostor působil svěže, uklízejte co nejvíce spotřebičů a náčiní do vnitřních skříněk. Nejen že vaše kuchyňská linka bude působit vzdušněji, získáte tím zároveň i volnou pracovní plochu, která bývá v malých kuchyních omezena na minimum. I zde, v malém prostoru, o to více platí obecné pravidlo – méně je více. Kuchyňské spotřebiče a nástroje vybírejte pečlivě. Řiďte se zásadou malých prostor, že je lepé si pořídit méně a kvalitnějších kusů. Vhodně je se také zamyslet nad četností využívání nástrojů, vybavení či spotřebičů a dosáhnout tak optima uživatelského komfortu a malého prostoru.
Spotřebiče do malé kuchyně
Velikost kuchyňské linky nám z velké míry ovlivňují i rozměry kuchyňského vybavení, které standartně používáme. Základem mini kuchyně je lednice, varná deska, dřez a úložný prostor. V případě většího prostoru můžeme uvažovat i o troubě, myčce aj. Dnes již bez problému seženeme i řešení do mini kuchyně, často se setkáváme s kuchyňskými dřezy o minimálních rozměrech vhodných i do skříněk o hloubce 400 mm. Varné desky mohou být pouze jako dvou či jedno plotýnka, nebo dokonce i přenosné varné plotýnky, které lze po použití následně uklidit do skříňky. Samostatné lednice jsou dnes k dostání i ve velmi kompaktních provedeních. To stejné platí i o myčce nádobí, která se hojně objevuje v užší verzi 450 mm. Na trhu se objevují i v tzv. stolní verze myčky, popřípadě myčky s jedním výsuvným košem v poloviční velikosti. Ty mohou být i vestavné. Pokud vybavujete opravdu malou kuchyni je vhodné se podívat i do nabídky vybavení pro kempingová auta. Jejich nabídka minimalizovaných produktů je velmi široká a promyšlená.
Co se týče uspořádnání kuchyňské linky v rámci prostoru bytu, nejčastěji se setkáváme s malými kuchyněmi ve tvaru „I“, tzv, souběžných. Jejich výhodou je přímý přístup ke všem skříňkám a policím, v prostoru mohou působit jako vestavěný nábytek, což nám místnost může opět o něco zvětšit. Pokud nám to prostor dovolí, můžeme využít i uspořádání menších kuchyní do tvaru „L“, tzv. rohové kuchyně. V tomto řešení uspořádání lze maximálně využít roh skříněk. Je však třeba zvážit jejich maximální využití pomocí různých systémů otočných polic, výsuvných rohových zásuvek či bedýnek pro uskladnění méně využívaných předmětů či spotřebičů. Nejhůře přístupné a málo užívané jsou rohové skříňky s pevnými policemi, kde často nelze vzniklý prostor navíc pořádně využít. S malými kuchyněmi do tvaru „U“ se setkáváme jen zřídka. Prostor mezi protějšími skříňkami musí být alepoň 1200 mm. Tato vzdálenost zaručuje pohodlné užívání kuchyňského koutu při otevírání skříněk, případně spotřebičů. Pro jejich prostorovou náročnost je řadíme mezi střední či velké kuchyňské linky. Obdobně je tomu u malé kuchyně s ostrůvkem. Aby nedocházelo ke kolizi otevíraných skříněk, prostor mezi linkou a ostrůvkem je opět 1200 mm. K tomu je nutné ještě počítat s minimálními rozměry samotného ostrůvku, tak aby byl i funkčně využitelný. Proto se s ostrůvkem v malých kuchyních setkáváme málokdy. Lepší řešení nabízí možnost umístit pouze menší mobilní pracovní stolek.
Modulární mini kuchyně
Fenoménem mini kuchyní se výrobci zabývají již mnoho let. V jejich nabídkách se tak setkáváme s hotovými kuchyňkami ve velikosti šatní skříně či pohyblivého solitérního nábytku. Ty často vychází z principu otevíratelných boxů, se kterými se setkáváme v běžném životě například v podobě uzavíratelných trafik. Vybavená kuchyňská linka s menšími spotřebičemi pro standartní vaření může být dlouhá třeba jen 120 cm, 150 cm. Komfortní malý kuchyňský kout se spotřebiči o běžných rozměrech dosahuje délky zhruba 2oo cm, Střední a velké kuchyně se pohybují na délce 4 – 6 m.
V potaz můžeme brát i modulární kuchyně. Ty se skládají z jednotlivých samostatných prvků, které lze libovolně seskládat či následně přeskupit. Stejně tak i rozšířit či zredukovat o další segmenty. Předem je však nutné mít promyšlené rozvody instalací. Nejprve je nutné pořídit varné a mycí centrum bez kterých se žádná funkční kuchyňská linka neobejde. Dále není od věci započítat i prostor pracovní plochy. Často se jedná o flexibilní, otevřená a odlehčená řešení, preferovaná v gastro provozech. V tomto typu kuchyně je vše lépe po ruce a bývá v nich větší přehled, pozor však na náročnější udržování pořádku, aby se předešlo nepřehlednosti a chaosu.
Místo ušetří i minimalizace potřebných pracovních ploch a bezpečnostních vzdáleností. V případě malé kuchyně je možné ponechat pracovní plochu mezi dřezem a varnou deskou pouze 400 mm a bezpečnostní vzdálenost od stěn třeba jen 100 mm.
Rady nad zlato pro mini kuchyně
- Jednotlivé skříňky sjednoťte a využijte potenciálu vestavných spotřebičů na maximum
- Volte světlé a decentní dekory, v hladkém provedení, pokud možno s minimem použití více materiálů
- Maximálně využijte daný prostor, jak do celé výšky místnosti, tak i atypickými řešeními
- Zaměřte se na vnitřní vybavení skříněk, abyste vytěžili z jejich prostoru maximum
- Plochy udržujte bez předmětů, které jsou navíc, prostor bude působit vzdušněji
- Využijte potenciál nabízených malých spotřebičů a vybavení
- Minimalizujte nevyužívané předměty v malém prostoru
Pokud vás čeká návrh kuchyně do malého prostoru, nezoufejte si, optimální řešení pro váš konkrétní případ se vždy najde. Využijte výše uvedené tipy a vaše kuchyně bude největší mini kuchyní v okolí.
Stavíte, nebo plánujete stavět rodinný dům?
Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.