Na co si dát pozor při výběru betonové střešní krytiny a čemu věnovat pozornost? A jak si stojí v porovnání s pálenou taškou?

Betonová střešní krytina je trendy nejen svými vlastnostmi, ale také cenovou dostupností. Střechy z betonových tašek naleznete na rekonstruovaných domech i novostavbách. Mezi jejich největší výhody patří jednoznačně redukce nákladů, mrazuvzdornost, odolnost proti povětrnostním podmínkám, ochrana proti hluku, rozměrová stálost a dlouhodobá životnost. Oceníte také velký výběr tvarů a barev, jenž vám umožní sladit střechu se stylem vaší nemovitosti.

Výhody betonové střešní krytiny

Betonové střešní krytiny mají mnoho výhod, jako jsou dlouhá životnost, odolnost a pevnost, která se v průběhu času ještě zvyšuje. Jsou odolné proti teplotním výkyvům a silnému větru.

Kvalitně položená střecha z betonových střešních tašek skvěle pohlcuje zvuk z vnějšího prostředí, takže interiér chrání před hlukem. Systém vodních drážek navíc zvyšuje odolnost proti větrem hnanému dešti. Tvar vodní drážky a její optimální umístění vůči vodní odtokové ploše přispívá k bezpečnému odvedení vody během přívalových dešťů rovněž u střech s nižším sklonem.

Další bezesporu velkou výhodou je cena. Ve srovnání s ostatními skládanými krytinami v základní kvalitě, betonové tašky patří mezi nejdostupnější. Betonová střešní krytina se řadí k velkoformátovým, takže na 1 m² krytiny je potřeba menší počet tašek. To znamená nejen nižší cenu za balení, ale i za pokládku.

Díky rozměrové přesnosti, systému vodních drážek a také menšímu počtu potřebných tašek na metr čtvereční je pokládka střechy rychlejší a tudíž levnější. Ve finální kalkulaci za kompletní střechu je však nutné zohlednit typ zvolené střechy, její velikost, členitost a sklon, počet střešních detailů, povrchovou úpravu, barvu zvoleného modelu a náklady na dopravu.

Hmotnost betonové střešní krytiny

Před pokládkou betonové krytiny je vhodné ověřit nosnost konstrukce krovu statikem, kvůli vyšší hmotnosti této krytiny. Odborník na statiku zhodnotí stav dřevěné konstrukce, správnost dimenze jednotlivých prvků a celkovou únosnost. Představa, že hmotnost betonových střešních tašek je vyšší než u keramických či pálených tašek, je mylná. Při posouzení zatížení střešní konstrukce hraje váha méně významnou roli. Mnohem větší zátěž střechy způsobují vítr a sníh. Větší hmotnost skládané krytiny může být oproti jiným typům dokonce výhodná, například při silném větru, kdy mnohem snáze odolová sacímu efektu větru.

Suma sumárum, mezi výhody betonové střešní krytiny patří: 

 • odolnost
 • mrazuvzdornost
 • pevnost
 • dlouhá životnost
 • ochrana proti hluku
 • tvarová stálost
 • přesnost rozměrů
 • snadná instalace
 • cena

Nevýhodou může být: 

 • větší zátěž na nosnou konstrukci krovu

Jak dlouho vydrží střešní betonová taška?

Životnost betonových střešních krytin je 60 až 80 let a výjimkou nejsou ani 100leté střechy. K prodloužení její funkčnosti pomáhá především pečlivý výběr výrobce krytiny, správná pokládka, vhodné řešení detailů, tepelná izolace střechy a povrchová úprava tašek. Je nutné zohlednit i lokalitu, sklon střechy, zatížení střešní krytiny a vliv počasí.

Je lepší betonová nebo pálená střešní krytina? 

Pokud se do vašeho úzkého výběru dostala betonová a klasická pálená taška, před konečným rozhodnutím je důležité zvážit, co vám konkrétní typ krytiny nabídne.

Dříve by se za výhodu pálené tašky oproti betonové považovala především její váha. To už však není pravidlem. Díky technologickému vývoji je jejich hmotnost podobná, a to kolem 30 až 60 kg/m2

Pálené krytiny poskytují přesnější vodní zámky a na rozdíl od betonových nabízí navíc i příčné. Jestliže vám záleží na odolnosti proti zafoukávání sněhu, deště a vzlínání vody, může být právě pálená taška vaším favoritem. Na druhou stranu se vám prodraží pokládka: kvůli menší vůli zámků je však třeba počítat s náročnější pokládkou.

Stále si nejste jistí výběrem? Připravili jsme pro vás malé srovnání, které by vám při rozhodnutí mohlo pomoci. 

Srovnání betonové a pálené střešní tašky

VlastnostiBetonová střešní krytinaPálená střešní krytina
Hmotnost37,5–52 kg/m237,6–60,6 kg/m2
OdolnostVysokáVysoká
Náročnost pokládkyMéně náročnáNáročnější
Životnost60–80 let dle povrchové úpravy60–80 let dle povrchové úpravy
Bezpečný minimální sklon střechyuž od 7°už od 16°
CenaNižšíVyšší

Je pro vás střecha z betonových krytin ta pravá? 

Při svém rozhodnutí musíte zohlednit několik specifik. Zda je pro vás právě betonová střešní krytina vhodná, zjistíte odpověďmi na následující otázky: 

 • Zvládne nosnost konstrukce větší zatížení?
 • Nachází se stavba v klimaticky náročných podmínkách?
 • Upřednostňujete snadnou a rychlou instalaci krytiny? 
 • Měla by střecha disponovat vysokou životností?
 • Stojí vaše rozhodnutí na výsledné ceně?  

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, je velice pravděpodobné, že právě střešní betonová krytina je pro vás nejlepší volbou

Autor:

Portfolio betonových tašek BMI Bramac nabízí několik povrchových úprav betonových tašek a velkou škálu barev od přírodních tónů po matné a metalické odstíny. Na všechny modely betonových krytin BMI Bramac (https://www.bmigroup.com/cz/bmi-bramac/betonove-tasky/) se navíc vztahuje záruka až 30 let na střešní tašky a až 15 let na funkčnost střešního systému.

Další odkazy:Výroba a historie betonových tašek – Wikipedia.