Chcete-li získat přehled o možných konstrukčních variantách dřevostaveb, pak je tento článek určen právě Vám. Ucelený přehled o této problematice najdete v nové knize Dřevostavba svépomocí, kterou si lze ZDE objednat.
Cena dřevostavby je odvislá od mnoha faktorů, a proto není tak jednoduché jí určit. Cena se často uvádí systémem X kč/m2, aby se snáze daly porovnat cenové nabídky jednotlivých dodavatelů a v nabídkách „na stole“ se lépe orientovat.
Je však důležité se soustředit v první řadě na hodnoty, které výslednou cenu dřevostavby ovlivňují nejvíce a najít rozumný poměr mezi cenou a výkonem. Vše samozřejmě záleží na individuálních požadavcích a finančních možnostech investora. Je však nutné míti na mysli, že při snížení cen na minimum hrozí nekvalitně odvedená práce a s ní i řada budoucích problémů, které povedou k novým investicím, nebo v nejhorším případě negativně ovlivní životnost Vašeho domu. Checete-li znát lépe proces stavby dřevostavby a tím předejít zbytečným finančním ztrátám, doporučujeme Vám knihu Dřevostavba svépomocí. Abychom co nejpřesněji určili cenu stavby, kterou plánujeme realizovat, je nutné mít detailní projekt , na základě kterého poptáváme cenu u jednotlivých subdodavatelů. Je velice důležité, aby konkurenční firmy své cenové nabídky formulovaly na základě stejných materiálů = projektů. Jedná se o především o projekt stavební části, zdravotechniky (kanalizace, voda), vytápění nebo elektřiny. Na základě těchto projektů vám vystaví konkrétní řemeslníci či firmy zaměřující se zvlášť na elektro instalace, otopné systémy, zateplení, střešní krytinu, okenní otvory apod. poměrně přesnou cenovou nabídku.
PROJEKČNÍ FÁZE
Cena projekčních prací u rodinného domu by se měla pohybovat okolo 7% z celkového rozpočtu stavby. Pakliže bude cena výrazně nižší, je pravděpodobné, že bude projekt domu zpracován nekvalitně, což bude mít velice vážné důsledky v průběhu nejen celé stavby domu, ale i po zbytek jeho existence. Proto velice apeluji na fakt, že kvalitní projekt je jakousi důležitou virtuální platformou, která poskytne stavebníkovi rámec, ze kterého bez Vašeho souhlasu jednotliví profesní dodavatelé nesmí ze zákona vystoupit. Kvalitně zpracovaný projekt je nejen návodem pro jednotlivé dělníky na stavbě, nýbrž také dokumentem, s kterým se můžete v případě své nespokojenosti s odvedenou prací domáhat svého práva. Je pochopitelné, že cena projektu „na míru“ od osloveného architekta bude vyšší, než li základní cena typového projektu. Ovšem s každou byť sebemenší změnou v typovém projektu se rozdíl cenových nabídek na míru a typových velice rychle vyrovnává.
Nechci zde lobbovat za jednu, či druhou stranu, je jen na Vás, jaké se rozhodnete investovat finance do kvality prostředí, ve kterém budete bydlet. Jelikož jsem sám architekt, tak si u tohoto odstavce trochu „přihřeji polívčičku“. Je důležité si uvědomit, že navrhovaný prostor je v podstatě po oblečení Vaší tělu nejbližší vrstvou a strávíte v ní patrně nadpoloviční část svého života. Myslím, že to je dost pádný argument k tomu, abyste návrh domu nepodcenili a svěřili ho opravdu do povolaných rukou. Za návrh od povolaného architekta si připlatíte řádově pouze o pár desítek tisíc korun více, což je opravdu zlomek celkové ceny domu. Kvalitní návrh Vám nejenom zajistí nadstandardně zpracované prostorové uspořádání pro život, ale také Vám z již výše zmíněných důvodů ušetří v konečném součtu mnohé finance a především starosti, které se u nekvalitě zpracovaných projektů vynořují abnormálně často. Né nadarmo se návrh prostředí domů, bytů, ale i vesnic a měst studuje dlouhé roky na vysoké škole, a tak nepodléhejte tlaku nepovolaných strejců a všeználků, kteří mají na vše recept a ohání se pofidérními „celoživotními“ zkušenosti, neboť právě dlouhodobě skloňované polopravdy a předsudky jsou to jediné, na čem postavili svojí životní filozofii. Častokrát pouze „dlouhodobostí“ jejich konání jsou schopni podložit oprávněnost jejich činů. Zkrátka pakliže člověk něco praktikuje celý život, nutně to neznamená, že to praktikuje správně.
Plánujete-li spíše stavbu nízkonákladového malého domu, doporučujeme vám knihu Jak postavit malý dům, jejíž ukázku najdete ZDE
KVALITA MATERIÁLŮ
Kvalita materiálů je v dnešním stavebnictvím z převážné části hodnocena z estetického hlediska. Mám tím na mysli to, že když postavíte dva objemově a dispozičně stejné domy a jeden bude stát pět krát více než druhý, rozdíl nebude spočívat v různě drahé nosné konstrukci, nebo krytině. Základní materiály, které určují bezpečnost budovy z hlediska jejího užívání lidmi a její životnost, jsou stejné. Jsou to vlastně komodity, které budou u obou domů stejně drahé. Jakékoliv nadstandardní ceny domů vyplývají z drahého luxusního obložení koupelny kamenem, drahých zařizovacích předmětů, luxusních svítidel, bezdrátového ovládání světel, nikoliv z druhu nosného betonu, či kvality smrkového dřeva ve stěnách. Daleko významnějším faktorem, který může svépomocný stavebník ovlivnit je kvalita práce.
KVALITA PRÁCE
Kvalita práce je vedle kvality projektu druhým nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o povedené, nebo „zpackané“ realizaci. Své jednotlivé pomocníky a firmy vybírejte na svou stavbu s velikou pečlivostí a pozornost věnujte hlavně jejich referencím, které za ně mluví. V případě, že se nevydáte cestou svépomocné realizace, je Vaším „hlídacím psem“ projektu zpravidla architekt, který dům nakreslil. Tomu se říká „dozor investora“ a má za úkol kontrolovat jakost odvedené práce, správnost použitých materiálů a musí řešit vzniknuvší problémy vplývající ze změn. Platí totiž pravidlo, že žádný projekt není ze sta procent obrazem budoucího domu. Vždy se na stavbě více, či méně improvizuje, což přináší projektantovi další projekční práci již v průběhu samotné realizace. Vznikají tak nové detaily a nové problémy, které je často nutné řešit znovu za rýsovacím prknem. Kvalita práce musí být maximálně důsledná především u zakládání, kde se vzniklé chyby dají odstranit (pokud vůbec) pouze s velikými obtížemi a za vysoké náklady.
Objednejte si ZDE knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!