Životnost dřevostavby je závislá na kvalitě provedených detailů, kvalitě použitých materiálů , ale především na míře Vaší následné péče o dům!
Při pohledu na staré roubené domy nelze než nezávidět naším předkům, jak kvalitně a efektivně odváděli svojí práci. Dřevěné domy v Krkonoších jsou leckdy více než dvě století staré a stále plní svojí funkci. Je to charakteristika moderní doby, že jsme opustili své tradice a zrychlující tempo vývoje nás zaválo možná i do míst, kam jsme se nechtěli dostat. Konzumní způsob života se promítl do všech jeho aspektů stavebnictví nevyjímaje.
A jak s tím souvisí dnešní dřevostavby? V tom lepším případě se jejich životnost odhaduje na jednu/dvě generace. Znamená to, že Vaše děti a děti Vašich dětí v těch domech, jak se postaví nyní, bydlet patrně nebudou. Možná jsem přehnaně kritický, ale taková je realita. Nutno dodat, že takovýto konzumní trend má kořeny na začátku minulého století v Americe, kde se začaly psát dějiny sériově vyráběných dřevostaveb s životností v horizontu jedné, či dvou generací.
V případě, že se rozhodnete stavět dřevostavbu, je nutné, abyste co nejlépe pochopili její technologickou a technickou podstatu. Budete pak o ní „pečovat“ s lepší efektivitou a její životnost významně prodloužíte. V úvodu jsem zmínil roubené domy, ale je jasné, že princip nových dřevostaveb je naprosto odlišný. Jediné co tyto dva fenomény spojuje je základní stavební materiál- dřevo. Vše ostatní je jinak. U moderní dřevostavby se počítá, že až budete za dekádu dům renovovat, lze odejmout a vyměnit jeho vnější plášť, zatímco technologie a nosný skelet se zachová.
V Americe, kde jsou rychlé a cenově dostupné konstrukce dřevostaveb nesmírně populární a mají dlouhodobou tradici, jsou právě tyto domy vlastně spotřebním zbožím a některé aspekty, které komplikují hlavu právě evropským konstruktérům, jsou zkrátka ignorovány. Nebudu zde lobovat ani za jeden z těchto rozdílných proudů, spíše chci poukázat na to, že mnohé řešené komplikované aspekty dřevostaveb jsou u nás hlavní příčinou vysokých stavebních nákladů. To platí také pro různá předimenzovaná řešení zakládání, která jsou tak drahá, že se nám možná ani za náš život nevyplatí. Osobně jsem toho názoru, že dřevostavby, tak jak je vnímáme dnes, nemají šanci s konkurencí zděných domů uspět v pomyslné kolonce „životnost“.
Ochrana dřeva
Požární ochrana
Objednejte si ZDE e-knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!