Plánujete na svém pozemku postavit menší stavbu? S novým stavební zákonem se rozšířila možnost výstavby i pro drobné stavby, které z při splnění podmínek nevyžadují zdlouhavé správní kolečko a papírování. Přinášíme vám přehled staveb a podmínek, za kterých lze postavit drobnou stavbu bez stavebního povolení.
Hlavní změnou drobných staveb v novém stavební zákonu, který začal platit v červenci 2024, je navýšení zastavěné plochy malých objektů jako jsou zahradní domky, kůlny, pergoly, altány, skleníky aj.






Za těchto podmínek lze stavby realizovat bez stavebního povolení:
- zastavěná plocha do 40 m2
- maximální výška 5 m
- podsklepení do 3 m hloubky
- umístění pouze na pozemku s hlavní stavbou – rodinným dům či stavba pro rekreaci
- vzdálenost min. 2 m od hranice pozemku
- nejedná se o stavbu na bydlení či podnikatelskou činnost
- po jejím umístění zůstane min. 50% z celkové plochy pozemku RD pro vsakování dešťové vody









Vždy doporučujeme se před realizací informovat na příslušném stavební úřadu, kde vám podají relevantní informace o regulacích a územním plánu v dané lokalitě. V územních plánech může být vymezena maximální zastavěná plocha pozemku, udaná maximální výška stavby, omezení z důvodů ochrany krajiny či zákaz umisťování mobilních domů aj.
Umístění na pozemku bez stavby
Pokud zvažujete možnost umístění stavby na pozemek bez kolaudované stavby existují i tak určité typy objektů, které lze na dané pozemky umístit.
- mobilní domy (výrobek plnící funkci stavby) – pokud nemají pevné základy a nejsou trvale připojeny k sítím, dají se považovat za „zařízení“ a nemusí vyžadovat stavební povolení. Velmi doporučujeme konzultaci se stavebním úřadem
- maringotky, tiny house, obytné kontejnery – i tyto objekty lze umístit na pozemek, pokud nejsou považovány za pevnou stavbu
- zemědělské a skladové přístřešky – pokud je pozemek veden jako zemědělský lze uvažovat i o těchto stavbách, která jsou však zákonem specifikována.