Venkovský dům

Rodinné domy, knihy o stavbě a rekonstrukci

Plány a stavba chaty svépomocí

Jako vedlejší aktivitu jsme si vybrali návrh malých dřevěných domů, pro které bývá snažší získlatstavební povolení. Na našich stránkách najdete několik takových projektů, jejichž ceny nejsou vysoké, a díky kterým lze stavbu snadno zrealizovat. Pokud máte zájem o více informací ohledně stavby drobného dřevěného domu, může Vás na cestě doprovázet přehledně strukturovaný průvodce Jak postavit malý dům.

STAVBA CHATY

Každá stavba domu začíná výběrem vhodné parcely. Máme-li parcelu je nutné velice pečlivě zvážit finální umístění. Jak se jednou pustíme do stavby základů dřevostavby, plány na umístění jsou zpečetěny. Dále pokračuje stavba konstrukcí podlahové deskystěnamistřechou a fasádou – venkovním obložením. Máme-li vnitřní prostor pěkně v suchu, můžeme pokračovat vnitřními konstrukcemi – nenosné příčky, vnitřní povrchy, instalace atd. Stavba chaty je zábavnou a radostnou událostí, na kterou bude později většina stavebníků v dobrém vzpomínat.

Stavba malé dřevostavby nemusí být ničím složitým a zpravidla lze stihnout pohodlně během jedné sezóny. Stačí mít zručnou stavební sílu a informace – nejlépe v podobě odborné literatury a detailního projektu.

Uvažujete-li o stavbě chaty, malé dřevostavby či jiného rekreačně/ obytného objektu nesmí Vám uniknout publikace Jak postavit malý dům.

Kniha o stavbě malé dřevostavby- chaty

ZALOŽENÍ DŘEVĚNÉ CHATY

Je-li jasné, kde bude Vaše chata stát, je na řadě její přesné vytyčení a založení. U nás nejčastějším způsobem založení lehké dřevostavby je na betonové základové desce. To však není zdaleka jediný možný způsob. Chatu lze založit také například na patkách nebo na zemních vrutech. Založení dřevostavby je nutné věnovat zvýšenou péči, jelikož potřebujeme mít veškeré konstrukce pod stěnami ideálně rovné. Více informací o založení dřevostaveb najdete ZDE.

Zakládání chatky Alex

PODLAHOVÁ DESKA

Konstrukce podlahové desky se odvíjí od typu základových konstrukcí. Podlahové desky rozdělujeme na nosné a nenosné. Na obrázku níže je dobře vidět nosná konstrukce podlahové desky, kterou vynáší základové patky. V podlahové konstrukci 1.NP nesmíme zapomenout především na hydroizolaci a tepelnou izolaci.

Podlahová deska chatky Bětka

SKLADBA STĚN DŘEVĚNÉ CHATY

Má-li chata sloužit rekreačním účelům či rovnou pro trvalejší bydlení, nevyhneme se v našich zeměpisných šířkách některému z typu skladby stěny s tepelnou izolací. Základem stěny je její nosná konstrukce, což bývají trámky s deskami nejčastěji přibitými z exteriéru. Ty celou konstrukci ztužují, aby dobře vzdorovala povětrnostním podmínkám.

Konstrukce stěn chatky Jana

STROPNÍ KONSTRUKCE DŘEVĚNÉ CHATY

Stropní konstrukce se zkládá ze stropnic, ztužujících desek, podhledu a podlahové krytiny. Dimenze a rozteče jednotlivých nosných prvků jsou přesně popsány v projektové dokumentaci. Plánujeme-li jiný teplotní režim v místnostech, které stropní konstrukce odděluje, je vhodné přidat také tepelnou izolaci, která může zároveň sloužit jako kročejová izolace.

Montáž střešní krytiny chatky Alex

STAVBA STŘECHY CHATY

V našem průvodci stavbou malého dřevěného domu popisujeme podrobně stavbu různých typů střech. Jedná se o klasickou sedlovou střechu, pultovou, zelenou, nebo například mansardovou. Z tvarosloví střechy odvodíme konstrukční schéma krovu. Kromě podlahové krytiny střecha obsahuje všechny skladebné prvky jako stropní konstrukce + pojistnou hydroizolaci a střešní krytinu. Střešní krytina je velké téma a rozebíráme ji například ZDE.

Kniha Jak postavit malý dům- dřevostavba