Stojí před vámi rozhodnutí zda se pustit do rekonstrukce starého domu nebo zda není pro vás lepší vyžilý objekt zbourat a začít znovu od nuly? Tímto rozhodnutím dnes prochází spousta stavebníků. Ať už starý dům zdědíte nebo se rozhodnete pro jeho koupi, přinášíme vám souhrn otázek a odpovědí, se kterými se během rozhodování můžete setkat. Celkové posouzení závisí nejen na osobních preferencích, ale také na řadě technických, ekonomických i legislativních faktorů.

Vedle objektivních poznatků můžeme zmínit ty subjektivní. Jednou z nejsilnějších je citová vazba k stavbě samotné, touha navázat na pokračování našich předchůdců, touha po zachování charakteru objektu, vyzdvižení genia loci. Tyto subjektivní podněty můžeme shrnout větou: „Když se rozhodujeme srdcem“.

Měli bychom však brát v potaz i otázky, které zodpovídáme spíš rozumem s požadavky dnešní doby.

Kdy se přiklonit k rekonstrukci starého domu:

Jednou z nejdůležitějších informací, kterou musíme před případnou rekonstrukcí zjistit je skutečný konstrukční stav budovy. Důležité je vyhodnotit stav základů, zda jsou dostatečně únosné a kvalitní, případně jestli jsou základové podmínky včetně podloží beze změny, nejsou podmáčené atd. Statické problémy se mohou objevit i na konstrukci zdiva, jeví známky degradace nebo se objevují dilatační trhliny? Nejčastěji bývá staticky porušený krov a stropy v důsledku zatékání.

V dalším kroku by nás měla zajímat historická hodnota objektu, může se jednat o objekt v chráněné zóně či o kulturní památku, v takových případech mohou být velká omezení pro novostavby. Výhodou starších objektů bývá jejich architektonická a urbanistická hodnota. Domy se mohou nacházet ve stabilizovaném zastavěném území, která s sebou mohou nést výhodná umístění v rámci obce či výhody urbanizovaného okolí. S tím se také pojí možnost, že v daném území je vyhlášena stavební uzávěra či velké množství regulací a výstavba nového objektu není legislativně možná. Rekonstrukce domu má i tu výhodu, že ji lze uskutečnit po etapách. Část objektu může zůstat obyvatelná a rekonstrukce se může krok za krokem přizpůsobovat nejen finančním možnostem stavebníků. Co se týká právě financí, nabízí se dotační programy, které mohou snížit cenu rekonstrukce či nižší sazby DPH pro rekonstrukce.

Ano rekonstrukci:

  • nejsou výrazně vlhké základy a zdivo, nejsou staticky narušené a degradované
  • krovy jsou v dobrém statickém stavu
  • vnitřní dispozici lze upravit bez složitých zásahů do nosných konstrukcí
  • architektonicky přínosná stavba, zachování charakteru domu
  • výhodná poloha objektu, dobrá lokalita, přístupná, napojená na sítě
  • máte chuť rekonstruovat

Kdy objekt zbourat a nahradit novostavbou:

Jedním z prvotních rozhodnutí, kdy starý dům zbourat a nahradit novým je jeho špatný technický a konstrukční stav, kdy jsou očekávatelné velké náklady na jejich nápravu. K demolici objektu se můžeme přiklonit i v případě, že je objekt nevyhovující svou velikostí, dispozice výrazně neodpovídají představám budoucího uživatele či jsou velmi nízké stropy. Dalším podnětem pro náhradu může být i špatně situovaný dům v rámci pozemku nebo vůči světovým stranám.

Novostavba bude lépe odpovídat dnešním požadavkům na energetickou účinnost, bydlení bude ve vyšším komfortu bez kompromisů. Díky možnosti stavět od základů se může novostavba navrhnout přesně podle požadavků investora s optimálním využitím prostoru, s moderními technologiemi i principy bydlení. Výstavbou nového objektu můžeme předejít skrytým vadám (jako je vlhkost, degradace materiálů, staré rozvody na pokraji životnosti) a ušetřit na provozních nákladech, jelikož novostavby v dnešním standardu dosahují nižších energetických potřeb. Během celkové rekonstrukce objektu se obvykle mění i veškeré rozvody kvůli nové dispozici či jsou na pokraji životnosti.

Ano novostavbě:

  • špatný technický a konstrukční stav stávajícího objektu
  • výrazně nevyhovující dispozice objektu, špatné umístění v rámci pozemku či světovým stranám
  • nižší provozní náklady a efektivnější energetická účinnost
  • bydlení bez kompromisů

A co je dražší?

Pro určení zda je dražší rekonstrukce nebo novostavba existuje mnoho proměnných. Cenu ovlivňuje stav budovy, jak velké zásahy a změny budou potřeba, časové náklady na řešení projektů apod. V tabulce přinášíme obvyklé průměrné ceny pro určení prvního odhadu rozpočtu:

Rekonstrukce20 000–40 000 Kč/m²Záleží na rozsahu prací, změně dispozice, sanacích
Demolice + novostavba35 000–55 000 Kč/m²Vyšší počáteční náklady, ale často nižší provoz

Zajímá Vás, jak se postupuje krok za krokem při rekonstrukci domu?

Chcete při rekonstrukci udělat co nejméně chyb?

Pro Vás jsme napsali knihu , která Vám usnadní rekonstrukci domu.