Čeká vás rekonstrukce bytu? Jěstě než se pustíte do větších změn je vhodné si daný prostor pořádně zaměřit a zaznamenat do přehledných výkresů. Vyhnete se tím případným nepříjemnostem, bude se vám lépe plánovat nejen samotná rekonstrukce, proces stavby, ale i veškeré finální zařizování a vybavení.
Než začnete, vezměte si k ruce delší svinovací metr, laserový zaměřovač, papír, tužku, případně elektronické médium s možností zakreslování. Po ruce můžete mít i vodováhu či úhloměr. Vyplatí se i pomoc další osoby.
Jak začít se zaměřováním prostoru?
Načrtněte si půdorys bytu nebo místnosti. Ten můžete případně doplnit i o řez místností či jednotlivé pohledy na stěny. Do připravených náčrtků prostoru si následně budete zaznamenávat naměřené rozměry a jiné detaily. Důsledně zazkreslete hlavně části, které budou při rekonstrukci neměnné.
Postupujte od celkových délek, tedy nejdelšich, až po dílčí. Nezapomeňte přeměřovat i zdánlivě stejné rozměry na více různých místech. Stěny obvykle nejsou rovné ani pravoúhlé a na délce místnosti se mohou rozměry lišit i o několik centimetrů. Do výkresů patří i zmínka o výšce místnosti, překladů, případně i dveří.
U oken měřte nejen jejich šířku, ale i výšku, výšku parapetu, jejich polohu vůči stěně nebo polohu topení a jeho rozměry.
Zaměřte se na detaily.
Dále v rámci detailnějších záznamů věnujte pozornost rozvodům topení (pokud je máte vedené v prostoru), rozvodům vody i odpadu, případně plynu. Nebudete-li měnit elektro rozvody, zaznamenejte si i veškeré zásuvky, vypínače i jističe. Myslete na zapsání i jejich výšky vůči stávajicí podlaze. Tyto informace jsou významné hlavně při rozvaze nad novou koupelnou či kuchyní.
Tip na závěr.
Postupujte systematicky. Místnost po místnosti, od celkových rozměrů po ty dílčí. Nezapomínejte i na třetí rozměr.
Velkou pozornost věnujte také nepravidelnostem a přehledně si je překreslete třeba na další arch papíru. Během zaměřování pořizujte fotky. Zachytit můžete nejen místnosti celkově, ale i detaily u oken, výklenků, přizdívek či instalací. Pro zachycení měřítka můžete do záběru přiložit i metr.
Náčrtky z místa měření překreslete co nejdříve v měřítku podle zaznamenaných výkresů s kótami. Přesné a jednoznačné zaměření se bude hodit nejen ve fázi plánovaní, ale i během realizace. Hned oři prvním kroku, zpravidla bouracích pracech, se významné nedostatky projektu objeví.
Více informací k danému tématu naleznete v naší nově vydané knize Rekonstrukce domu.