Důkladný stavební průzkum musí předcházet každé rekonstrukci domu. Stavební průzkum provádí architekt, zpracovatel návrhu a projektové dokumentace, který v rámci stavebního průzkumu zaměří stávající stav a vyhotoví digitální plány. Je-li třeba, pozve si odborníka specialistu. Například statika, nebo odborníka na instalace.
Jednotlivé části stavebního průzkumu
Vyhodnocení jednotlivých konstrukcí z hlediska estetické a užitné kvality
Architekt, který byl osloven k vypracování studie v kooperaci s klientem posoudí kvalitu a hodnotu stávajících konstrukcí. Může se jednat o kvalitní štukovou výzdobu, původní kvalitní dveře a okna, podlahy, parapety, vestavěný nábytek apod. Nejsou-li v dobré technické kondici tak se určí, zda daný prvek má smysl repasovat či nikoliv. Kvalitní truhlářské prvky či jiné historické stavební konstrukce mohou být výrazným a hodnotným doplněním budoucího rekonstruovaného bytu.
Průzkum a určení staticky důležitých konstrukcí
Průzkum staticky důležitých konstrukcí musí vyhodnotit kvalifikovaná osoba, nejlépe inženýr statik. Určí které konstrukce jsou nosné a které nenosné, na základě čehož může architekt následně zpracovat svůj návrh. Ví které konstrukce mohou být zbourány a které je nutné bezpodmínečně zachovat.
Průzkum instalací vody, kanalizace, elektřiny a plynu
Specialista přes rozvody inženýrských sítí se vyjádří k jejich technickému stavu a popřípadě rozhodne o technologickém postupu. U větší rekonstrukce bytu se dělají rozvody nové, ale velice často přichází otázka, zda není vhodná například výměna celých stoupaček v domě, či jiných instalací.
Jaké důvody vedou ke změnám?
Bezpečnostní aspekty
Pokud stavební průzkum odhalí závažné bezpečnostní problémy, jako je nestabilní konstrukce nebo nevyhovující elektroinstalace, je nutné tyto prvky nahradit. Bezpečnost obyvatel by měla být vždy na prvním místě.
Energetická efektivita
Modernizace za účelem zvýšení energetické efektivity může zahrnovat výměnu oken, zateplení stěn nebo instalaci nových topných systémů. Tyto úpravy mohou dlouhodobě snížit náklady na energie a zvýšit komfort bydlení.
Moderní životní styl
Přizpůsobení bytu modernímu životnímu stylu vyžaduje změny dispozic, modernizaci kuchyně a koupelny, navržení soudobých stavebních materiálů. Tyto úpravy by měly být provedeny s ohledem na zachování původních hodnotných prvků.