Každý z nás potřebujeme místo, kde si můžeme po celém dni odpočinout a dopřejeme našemu tělu náležitou regeneraci. V našich domácnostech k těmto účelům perfektně slouží ložnice. Ta je v našich bytech místem klidu, ticha a spánku. Pokud plánujete její rekonstrukci udělejte si v ní vlastní oázu odpočinku.

Jako vždy před samotným započetím rekonstrukčních prací je důležité si ujasnit, co od rekonstrukce očekáváte, v jakém rozsahu bude i jaký rozpočet máme na danou rekonstrukci vyčleněný. V rámci plánování je dobré si udělat návrh – ten si můžete sestavit sami i za pomoci inspiračních obrázků či vlastních zkušeností, pokud si nejste jisti, nebojte se oslovit profesionály, kteří vám mohou pomoci nejen s ideou, ale v dalších fázích i s výkresy pro řemeslníky, stavební firmu či další dodavatele. Vždy je dobré mít jasnou představu, nejlépe narýsovanou, doplněnou o přesné produkty či inspirační obrázky. Pro každého, kdo se bude na rekonstrukci podílet je tento podklad dobrý vodítkem a vy nebudete řešit stavební omyly z nepochopení či ústupky z vašeho konceptu.

Jak již bylo zmíněno, inspiraci pro vaši rekonstrukci ložnice dnes najdete na mnoha místech. Samozřejmostí jsou sociální sítě, interiérové časopisy, Pinterest, … ale také se nechte inspirovat svým okolím, zážitky či jinou kulturou. Je dobré si nápady zapisovat, ukládat či fotit a nejlépe shromažďovat na jednom místě, aby se k nim dalo snadno vrátit.

V rámci plánování si ujasněte, kdo bude práci vykonávat. Zda si rekonstrukci provedete sami svépomocí, přizvete si na pomoc zkušené řemeslníky nebo vše necháte na stavební firmě.

Rekonstrukce ložnice patří stavebně k těm jednodušším, přeci jen hlavní roli v prostoru hraje postel. V rámci rekonstrukce obvykle pracujeme s úpravou stěn, novou podlahou, přidáním akustických předstěn, případně úpravou elektroinstalací.

Harmonický prostor ložnice by měl být klidný, útulný a příjemný. Proto bychom měli věnovat pozornost výběru materiálů, barevnosti i uspořádání nábytku.

Postel by měla být ideálně umístěna čelem k pevné stěně, tak aby za hlavami nebylo okno, které může způsobovat diskomfort nejen kvůli světlu, průvanu, ale i optickému pocitu nedostatečné ochrany. Pocit jistoty a bezpečí je během spánku klíčový. Lůžko by mělo být přístupné pro partnery rovnocenně z obou stran, stejně tak je psychologicky důležitá dualita v prostoru, tak aby byla ložnice místem pro oba partnery. Při výběru nábytku dbejte na kvalitní a stabilní provedení, pokud možno v přírodních materiálech, které jsou nám velmi příjemné. Alfa omegou spokojeného spánku je výběr kvalitní matrace, lůžkovin i povlečení.

V ložnici často umisťujeme i úložné prostory, i zde se snažíme o co největší střídmost a jednoduchost. Ložnice by měla primárně zůstat prostorem pro relaxaci. Skladovací prostory by měly uvnitř zůstat vzdušné, organizované a nepřehlcené nepoužívanými věcmi. Stejně tak bychom měli udržovat pořádek i v celé místnosti. Vyvarovat se hromadám odloženého prádla, přemíře knih a jiných předmětů. I s dekoracemi bychom měli být spíš při zemi, tedy doplnit prostor větším obrazem či fotografií namísto stěn zaplněných nesourodými obrázky. Pokud chcete v ložnici umístit zrcadlo, zvažte jeho pozici. Nedoporučuje se, aby se v něm zrcadlila postel i z toho důvodu, že málokdo se chce vidět hned po probuzení.

Co je v ložnici naopak vítáno je textil. Ten je zásadní již u povlečení, přírodní materiály (len, bavlna, bambus, …) jsou během spánku mnohem příjemnější než ty umělé. Prostoru sluší i měkké koberce, které jsou velmi příjemné jako náš první kontakt při spuštění nohou z postele. Intimní a útulnou atmosféru mohou vytvořit i závěsy. Ty mohou být jen dekorační a nebo plně funkční se zatemňovací funkcí.

Celkovou uvolněnou atmosféru pomáhá utvořit osvětlení. Zde krom hlavního centrálního osvětlení je na místě volit řadu doplňkového osvětlení. Lampy, lampičky ke čtení, podsvícení aj. jsou činiteli poklidné atmosféry. Nezapomínejte ani na důležitost denního osvětlení, které nám pomáhá s udržením biorytmu těla, a přináší do prostoru optimální světlo. Prostor ložnice často a důkladně větrejte. Kvalita vzduchu, míra světla a akustická pohoda mají velký vliv na náš kvalitní spánek.

Co se týče barevnosti, je vhodné vybírat tlumené barvy barvy v neutrální škále. Ideální jsou tóny bílé, béžové, modré, zelené i hnědé. Dobře bude působit prostor ve světlých barvách i v těch sytějších tmavých odstínech, které prostor více semknou. Vždy volte takovou variantu, ve které se budete cítit příjemně a uvolněně.

Celkový výběr materiálů jak na podlaze, tak nábytku by měl odrážet váš osobitý styl a design domova. Snažte se o propojení a sjednocení s ostatními místnostmi v bytě. Ideálně volbou kvalitních přírodních materiálů.