V rámci rekonstrukce bytu je práce na nové kuchyni jednou z nejnáročnějších – vyžaduje nejen hodně pozornosti a příprav, ale také „schramstne“ velkou část rozpočtu. Pokud jste spokojeni s konfigurací vaší stávající kuchyňské linky, máte napůl vyhráno. Nejspíš se vyhnete větším stavebním úpravám a většina vaší pozornosti připadne pouze pohledové části kuchyně a výběru spotřebičů.
Nové instalace
Obsáhlejší rekonstrukce se stavebními úpravami přichází na řadu v momentě, kdy výrazněji měníme dispozici kuchyňské linky nebo případně celkovou dispozici bytu. V takovém případě celý proces začíná demoličními pracemi. V souvislosti se změnami je možné, že se budou posouvat vývody vody a kanalizace či elektroinstalací. Ze stavebního hlediska je nejpodstatnější rozmístění vodovodního a odpadního potrubí. Vždy musíme mít na paměti umístění nového dřezu a myčky poblíž svislých domovních potrubí – stoupaček, tak abychom dokázali bez větších obtíží přivést a odvést vodu. Odpadní a vodovodní potrubí s sebou nese i větší porci stavebních prací, vč. sekání nových drážek a jejich následné úpravy. S přesunem elektroinstalací je jednodušší práce, jelikož nemusíme brát v potaz fyzikální zákony. Elektrické dráty a koncové prvky ve formě elektrických zásuvek, vypínačů i světel lze přesouvat výrazně snáz. Přesuny plynového potrubí obnáší přizvání specialisty , který provází celým procesem a také další povolení a revize.
V případě, že výrazněji měníte dispozici kuchyňské linky, je vhodné nové vývody instalací vyvádět v doporučených výškách a vzdálenostech podle finální pozice zařizovacích předmětů a spotřebičů. Proto je nezbytné mít před celou rekontrukcí dobře promyšlené, jak bude finální kuchyně dispozičně vypadat i jaké spotřebiče budou vybrány.
Zónování kuchyně
Samotná dispozice kuchyňské linky by měla usnadňovat pohyb mezi jednotlivými zónami – uskladnění, mytí, příprava a tepelná úprava. Za ideální se považuje rozmístění zón tak, aby respektovaly sled úkonů při přípravě pokrmů a byly pokud možno v krátkých vzdálenostech od sebe. Při návrhu proto berte v potaz zkrácení cest, plynulost činností, volnost pohybu a dobré osvětlení pracovní desky.
Kuchyňské skříňky
Zjednodušeně lze říct, že kuchyňské linky jsou variacemi beden standardizovaných rozměrů. Obdobně budete postupovat v případě kuchyňské linky na míru, tak i u prefabrikovaných segmentů od kuchyňských studií a výrobců. Seskládání jednotlivých skříněk kuchyňské linky sleduje logiku přípravy potravin, rozmístění instalací, ale i dispozice celkového prostoru. Při návrhu dbáme na pozici oken, dveří a jiných překážek či průchodů tak, aby nedocházelo k případným kolizím. Podrobněji se kuchyním věnujeme v samostatné knize Kuchyň od návrhu k realizaci.
Základním modulem jsou kuchyňské skříňky o šířce 60 cm a hloubce 60 cm, tyto rozměry vychází ze standardizovaných vestavných spotřebičů. Při návrhu kuchyní považovány za stavební kameny, od kterých se odvíjí další prvky. V případě kuchyní na míru je možné si rozměry plně přizpůsobit vlastním potřebám či prostoru. Díky rozmanité nabídce jednotlivých výrobců nejsme zcela limitováni ani u kuchyní z prefabrikovaných dílců. Produkty se obvykle nabízí ve více hloubkách a především šířkách, kdy se setkáváme se skříňkami o rozměrech 200 mm, 300 mm, 400 mm, 800 mm, 900 mm a dokonce i 1200 mm.
Materiály
Co se týče materiálového a barevného řešení, zde je nabídka trhu také velmi rozmanitá. A dokáže vyhovět stylu i možnostem zákazníků.
Krom nejoblíbenějších sestav z jednotlivých kuchyňských skříněk, lze kuchyně vytvořit třeba z cihel, betonu, policových systémů aj. Fantazii se meze nekladou.
Více informací o kuchyních a rekonstrukci jsme pro vás sepsali v našich knihách – Kuchyň od návrhu k realizaci a Rekonstrukce domu.