Co jsou hrubé/ jádrové omítky?
Hrubé omítky jsou první vrstvou omítek, která se aplikuje na surovou stěnu. Tato vrstva slouží k překrytí instalací, nejčastěji elektro instalací, rozvodů vytápění, kanalizace nebo například vody a zároveň vytváří pevný základ pro následné jemné omítky, štuky, či jiné dekorační úpravy. Také se jedná o významnou tepelnou a zvukovou izolaci stěn. Hrubá omítka může být vytvořena smícháním vápna, cementu, písku a vody, ale můžeme již koupit pytlovanou předpřipravenou směs. V dnešní době existuje mnoho různých typů hrubých omítek, například omítky izolační, do kterých je přidán rozdrcený izolant, nejčastěji perlit.
Příprava pro nanesení hrubých jádrovách omítek
Před nanesením hrubých omítek je nutné důkladně připravit povrch stěn. U starých stěn se odstraní staré nátěry a staré hrubé omítky a povrch se napenetruje, aby byla zajištěna kvalitní přilnavost nové vrstvy. Vše záleží na konkrétní situaci. Někdy jsou staré hrubé omítky kvalitní, a proto stačí odstranit staré nátěry, popřípadě štuky a zbrousením a vytmelením nerovností připravit kvalitní povrch pro nové vrstvy omítek.
U nově vyzděných stěn postupujeme tak, že novou stěnu namočíme, našpricujeme a tím vytvoříme podklad pro hrubou omítku. Špric je zrnitá řídká hmota složená z vápna, cementu a písku, která povrch stěny zdrsní, aby na ní nahazovaná omítka lépe držela.
Před nanesením hrubých omítek by již měly být hotovy rozvody, které ve stěnách povedeme.
Postup nanesení jádrových omítek
- Míchání: Pomocí elektrické metly, nebo míchačky vytvoříme maltovou směs bez hrudek. Ta vznikne přesně stanoveným poměrem nejčastěji vápna, cementu, písku a vody.
- Nanášení omítky: Omítka může být nanesena klasicky zednickou lžící, nebo omítacím strojem, který používají specializovaní řemeslníci. Pomocí omítníků dosáhneme stejné tloušťky omítky v celé ploše.
- Vyrovnání omítky: Po nanesení první vrstvy se omítka vyrovnává pomocí kovové latě, nebo prkna. Tento krok je klíčový k dosažení hladkého a rovného povrchu. Chcete-li aby stěna působila rustikálně a historicky a její plocha nebyla strojově rovná, můžete použít kratší lať. Čím kratší lať, tím bude povrch méně rovný. Toho se využívá u nerovného zdiva, například při rekonstrukcích starých historických objektů, chalup atd.
- Vysychání: Omítka musí správně vyschnout, což může trvat několik dní v závislosti na tloušťce vrstvy a podmínkách v místnosti. Během této doby je třeba dbát na to, aby stěny nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření nebo průvanu. V případě vysokých letních teplot je nutné omítky postřikovat, aby nepopraskaly.