Při rekonstrukci bytu obvykle dochází k možnosti prostor přizpůsobit požadavkům uživatel i soudobým prostorovým trendům. V praxi se nejčastěji setkáváme s prosbou, zda by dispozice bytu šla více propojit a otevřít. Starší panelové bytu jsou často velmi členité, uzavřené nebo složitě uspořádané. Naopak činžovní byty často neodpovídají dnešním požadavkům na poměrové rozdělení místností – velké průchozí obytné místnosti či haly vs. malá kuchyňka či koupelna. Každá doba si nese své a rekonstrukce je skvělým milníkem, jak prostor pro bydlení posunout do dnešních standardů.

Prostorové tipy

V bytech velmi dobře působí, když je hlavní obytný prostor otevřený, světlý a propojený. Toho lze docílit jak stavebně – odstraněním přebytečných příček či dveří, tak organizací prostoru pomocí nábytku, funkčních zón apod. Propojení obývacího pokoje, kuchyně a jídelny je velmi příjemné jak vizuálně, tak funkčně. Změna dispozice bytu je nákladnou záležitostí, zvažte v rámci svého rozpočtu a stavu bytu, jak velké změny jsou během rekonstrukce možné.

Při rekonstrukci věnujte dostatek pozornost i úložným prostorům. Uklizený a uspořádaný byt vždy působí větší a noblesnější. Skvěle s k tomu hodí využít vestavné skříně či nábytek do stropu, díky tomuto efektu máme pocit, že skladovací prostory splývají se stěnami a vizuálně nerozbíjí prostor. Díky dnešní široké nabídce dokážeme vytvořit úložné prostory tak, aby mateirálově a tvarově naprosto splyluly se svým okolím.

V bytech se můžeme setkat i s nikami, sloupky stoupaček či menšími zákoutími. Ty mohou krásně posloužit jako zajímavý prostorový prvek či naopak být schovány v rámci skladovacích prostor.

Světlo, důležitý prostorotvorný prvek, je klíčovým prvkem, který nesmíme opominout. Denní světlo přicházející do prostoru je v interiréru velmi důležité, Pokud to jde, snažte se využít okna a světlíky na maximum. Umělé osvětlení by také mělo být rozvrstveno do více skupin, krom hlavního cetrálního osvětlení, prostor doplňte doplňkovým osvětlením ve formě lamp, podsvícení i difuzního osvětlení. Různé varianty pomohou docílit uživatelsky přijemné atmosféry za každých světelných podmínek. Velkou roli u umělého osvětlení hraje volba barvy světla žárovky. Dnes využíváme LED žárovky, které mohou mít různé odstíny, tzv. teploty světla, od červeného, přes žluté až po velmi bílé. Nejpřizozeněji na nás působít teplejší odstíny, které připomínají barvu denní světla.

V malých bytech je prostorové uspořádání snad to nejdůležitější, tak aby se nám podařilo prostor efektivně využít. Malý byt co nejvíce otevřete a propojte, odstraněním přebytečných příček získáte pocitově více prostoru. Podobně pomáhá prostor zbavit přebytečných dveří, které nejen vadí při otevírání, ale také opticky. Místnosti je tak možné propojit jen prázdnými dveřními otvory, oblouky aj. Velkou roli také hraje volba a umístění nábytku. Velké kusy je vhodné co nejvíce potlačit nejen svou barevností, ale také maximalizovat jejich veritkální prostor a vyplnit je až ke stropu. Obdobně lze řešit ukldání v rámci jiného nábytku, například pod postelí či pohovkou. Vhodné je volit i multifunkční nábytek, který lze podle potřeba proměňovat – rozkládací postel, skládací stoly a židle, stohovatelný nábytek,… Velkou roli hraje i minimalizace předmětů a věcí. A stejně jako u jiných bytů, na maximum využít světelné zdroje, který prostor pomohou zvětšit.

Barevné tipy

Světlo a barva v bytě jsou důležitými prostorotvornými činiteli a vzájemně spolu souvisí. V bytech dobře osvětlených denním světlem se mohou uplatnit i temnější a chladnější barevné odstíny. Naopak v tmavých a málo osluněných bytech se vždy snažíme prostor prosvětlit použitím jasných světlých barev v teplejších odstínech. Obecně lze říct, že tmavší odstíny barev světlo pohlcují a opticky prostor více svírají a zmenšují. Světlé tóny světlo naopak odrážejí a opticky prostor zvětšují. Pro malé místnosti je tedy vhodné použít světlé barvy, které prostor opticky zvětší. Tmavé barvy mohou například pomoci velkou místnost zútulnit.

Střídmě a nadčasově v interiéru působí využití neutrální barevné palety jako základu. Prostor pomůže sjednotit a vytvoří klidnou atmosféru. Tento základ je možné následně akcentovat pomocí dalších barev na nábytku, textilu, dekoracích či stěnách. Dále je možné prostor akcentovat i pomocí kontrastů, například světlý strop, tmavá podlaha.

Barvy na člověka působí i psychologicky, např. bílá – neutrální, evokuje nevinnost a čistotu, osvobození. Je to barva
nových začátků, podtrhuje ostatní barvy. Černá – neutrální, ve větším množství působí depresivně, přináší spíše
negativní pocity. Doporučuje se používat pouze v malém množství. Modrá – barva intelektu, nekonečnosti. Znamená klid, důvěru, uklidňuje mysl. Zelená – uklidňuje a chrání, je spojená s přírodní energií, navozuje pocit bezpečí, jistoty a stability. Je znakem rovnováhy a zdraví, podporuje kreativitu. Žlutá – optimistická, povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, harmonii, povzbuzuje intelekt a koncentraci. Oranžová – podporuje kreativitu, veselost a hravost, barva stability, jistoty a tepla. Červená – energická, vzrušující, hřejivá, spojená s dobrodružstvím. V místnosti je vhodné ji použít jen ve formě doplňků či částí stěn. Růžová – barva něhy, jemnosti a oddanosti, evokuje volnost a zároveň
energii. Fialová – spojená s tajemností, spiritualitou, ale také melancholií.

Materiálové tipy

Materiálům se dnes meze téměř nekladou. Pokud je to možné, při jejich výběru myslete na jejich vzájemné propojení a sladění. Nebojte se je kombinovat, interiér nemusí být monotóní v jednom dekoru. Avšak často platí, méně je více. Lepší je volit střídmější dekory a ty vzájemně kombinovat v rámci jejich podtónů. Nově zrekonstruovaný byt, kterým se jemně prolíná jednotné téma materiálů, barev a kompozice, bude působit velmi sofistikovaně.

Přírodní mateirály jsou obvykle sázka na jistotu. Dřevo, kámen a jiné přírodniny jsou esteticky příjemné a často i velmi trvanlivé. Jejich tradiční dekory nestárnou a využívají se jako vzor pro nově vznikající materiály. Ty jsou nejdostupnější ve formě lamino desek, laminátových podlah aj. V interiérech hojně využíváme i keramiku, například v rámci obkladů.

Mezi další používané materiály patří sklo, kov a beton. Ty v různých formách najdeme jak na stěnách, nábytku, tak konstrukcích. S těmito kombinacemi se nejčastěji setkáme v moderních, industriálních interiérech.

Nové technologie a mateirály nechávají vzniknout zcela novým, často neobvyklým mateirálům. Tendencí je využití recyklovaných či obnovitelných mateirálů jako jsou kamenné drti, bambus, textil, obalové materiály, papír, a mnoho dalších přírodnin.

Dalším podstatným materiálem v interiérech jsou textilíe. Jejich různé textury a barevnosti vnáší do prostoru vzruch a barevnost, čím rozbíjí případnou sterilnost a neosobitost.

Rekonstrukce bytu vyžaduje pečlivé plánování a důraz na detaily. Což platí především při plánování vizuální stránky bytu – jako je prostorové uspořádání, materiály či barevnost. Naše tipy a doporučení mohou být pro vás nápomocná. Váš byt by měl odrážet vaše potřeby a živvotní styl. Inspiraci dnes neleznete snadno na internetu, můžete oslovit i odborníky, kteří vám s vaším bydlením snů pomohou.