Úspěšná rekonstrukce bytu je nákladnou akcí, která musí být pečlivě naplánovaná. Kvalitní koncepce, projekt a detailní časový harmonogram je důležitým předpokladem který vede k dobrému výsledku. Dobrá rekonstrukce domu zvýší jeho tržní hodnotu a především zajistí vysoký životní standard jeho uživatelům. Abychom zasadili architektonicko-stavební návrh rekonstrukce do kontextu dalších činností, pojali jsme tento článek jako přibližnou časovou osnovu celé rekonstrukce.

Předběžné kroky

Mezi tyto kroky patří především detailní zhodnocení stávajícího stavu bytu. Zhodnocení musí být provedeno kvalifikovanou osobou z oboru. Stavař či architekt projde byt, popřípadě udělá invazivní sondy do konstrukce a vypracuje stavebně-technický průzkum, kterým se zabýváme podrobněji v jiném článku. Vytvoří podklady pro následné projektové fáze. Pokud není, byt zaměří a vypracuje elektronické plány stávajícího stavu.

Mezi další předběžné kroky patří například stanovení budgetu investora. Plánovaný rozpočet  bude jeden z parametrů, se kterým bude projektant s investorem pracovat.

Investor v kooperaci s projektantem zjistí právní a administrativní požadavky včetně povolené míry zásahu do stávajícího stavu bytu. Některé stavební konstrukce budou muset zůstat a některé stavební prvky společné s ostatními obyvateli domu budou možná podléhat regulaci. Mezi tyto prvky patří například vstupní dveře, balkony a okna.

Architektonická studie

Návrh rekonstrukce bytu má několik fází, na jejichž konci je vypracovaná architektonická studie, která stanoví ideální finální stav bytu. Na základě architektonické studie již architekt vypracuje projekt pro stavební povolení, který bude podán na stavební úřad.

Schválení a povolení

Projekt pro stavební povolení obsahuje zákonem stanovené přílohy a informace, které v podstatě dokazují, že návrh bytu je v souladu s platnými technickými normami ČR. Projekt pro stavební povolení je důležitý v podstatě akorát pro stavební úřad a teoreticky pro dotčené orgány, jejichž souhlasná stanoviska musíte eventuelně získat. Je-li projekt schválen, úřad vám vydá stavební povolení.

Detailní projekt

V průběhu schvalování a po získání stavebního povolení je čas na vypracování detailní prováděcí dokumentace. Dokumentace pro provedení stavby obsahuje výkaz výměr, na základě kterého je stavební firma schopna zakázku nacenit, dále konstrukční detaily, podrobně okótované půdorysy, řezy, řezopohledy, detaily atd. Tento dokument je důležitým důkazem, na základě kterého uzavře investor se zhotovitelem smlouvu o dílo. Co je psáno, v tomto případě nakresleno, to je dáno a platí. V případě vaší nespokojenosti s provedením a následného sporu je dobré se moci odvolat na závaznou kvalitně zhotovenou stavební dokumentaci.

Realizace rekonstrukce

Úloha zpracovatele dokumentace jejím provedením zpravidla nekončí. V průběhu rekonstrukce se domlouvají tzv. kontrolní dny, při kterých jsou přítomni investor, dozor investora, architekt, zhotovitel stavby či jejich zástupci. Architekt hájí zájem investora a dohlíží na soulad stavebních prací s jeho návrhem. Často také v průběhu realizace dodává další potřebné výkresy a charakteristiky materiálů a řeší vzniklé nesrovnalosti a kooperuje s ostatními zúčastněnými ve věcích případných změn v návrhu.

Přílohy

  • Fotodokumentace původního a rekonstruovaného stavu
  • Plány a výkresy
  • Seznam použitých materiálů a technologií
  • Smlouvy a povolení