Stavba domu nemusí být nákladná záležitost. Pokud sníte o tom mít dům a jste ochotní si jej postavit svépomocí, můžete ušetřit na stavbě mnoho peněz. Dobrý průvodce stavbou Vám usnadní rozhodování a provede Vás postupem výstavby od vybrání vhodného pozemku, až po závěrečné práce.
Pozemek
Nejdříve je nutné si najít vhodný pozemek, na kterém budete dům stavět. Tento krok rozhodně nepodceňujte, jde o neotřesitelný základ a hraje v celém vašem projektu velkou roli.
Vedle osobních preferencí – zda postavit dům na vesnici, poblíž města, apod. – se informujte na stavebním a městském úřadě, jestli se místo pro váš vysněný dům náhodou nenachází v záplavové oblasti, a nahlédněte do územního plánu (tím předejdete například nepříjemnému překvapení v podobě plánované stavbě dálnice hned za vaší zahradou).
Hypotéka
Než se pustíte do pokládání „základního kamene“, měli byste rovněž vyřešit finanční stránku věci. Dům není zrovna laciná záležitost a pokud nemáte potřebné finance k dispozici, můžete zvážit možnost vzít si hypotéku. Jde o úvěr, který je vždy zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Vás by se týkala tzv. účelová hypotéka, což znamená, že půjčené prostředky využijete k investici do vaší nemovitosti. Výše hypotéky se pohybuje minimálně od 100 000 Kč, horní hranice je neomezená, banky často poskytnou hypoteční úvěr až do výše plné ceny nemovitosti. Protože splácení hypotéky je obvykle záležitost i několika desítek let (optimálně 15-20, minimálně 1 rok, maximálně 40 let), vyberte si dobře úvěr, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Na internetu existuje bezpočet porovnávačů hypoték či kalkulaček, s jejichž pomocí můžete najít to nejlepší řešení právě pro vás. Při výběru si všímejte zejména úrokové sazby (uváděná p.a – ročně), možnosti fixace úrokové sazby (po tuto dobu je úroková sazba neměnná) nebo plovoucí sazby (výše hypotéky se odvíjí od situace na mezibankovním trhu), pojištění a měsíčních poplatků za vedení úvěru.
Projekt aneb stavíme rodinný dům
Máte vybraný pozemek, na kterém si chcete postavit dům svépomocí, vyřešili jste otázku financování (můžete se rozhodnout pro levný dům, dům za milion), teď máte před sebou další důležitý úkol – vybrat si projekt pro rodinný dům. Můžete si ho nechat zpracovat přímo od architekta, podstatně levnější a komfortnější záležitostí je ovšem projít si nabídku typových projektů – můžete využít projekt Venkovský dům, který je navrhnut tak, abyste byli schopni si postavit dům svépomocí. Základem stavby domu svépomocí je velice kvalitně zpracovaný projekt rodinného domu, který zaručí úsporný a efektivní způsob výstavby.
Stavební povolení, ohlášení stavby
Pokud stavba rodinného domu splňuje podmínky dané stavebním zákonem, nemusíte žádat o povolení, ale vystačíte si s ohlášením stavby stavebnímu úřadu. Seznam dokumentů, které je třeba ke stavebnímu povolení a k ohlášení stavby, najdete zde, jak vyplnit formulář a vzor žádosti o stavební povolení zde.
Z čeho postavit dům
Otázka, z čeho postavit dům, je zcela na místě. Pokud si chcete postavit dům svépomocí, měli byste se rozhodnout, zda chcete zděný dům, nebo dřevostavbu. Volba stavebního materiálu se bude logicky odvíjet od toho, jaký projekt domu jste si vybrali. Součástí projektu venkovský dům je i přesný seznam materiálů pro celou stavbu. Ceny jsou v tomto odvětví velmi konkurenční, nebojte se proto list s Vámi požadovaným materiálem poslat do několika stavebnin a vybrat si pak nejvýhodnější nabídku. Další možností je zkombinovat nabídku více dodavatelů materiálů; pokud stavíme dům svépomocí, můžeme se zařídit podle sebe a vše je jen na nás, stejně jako rozhodnutí, jak bude konečná stavba domu vypadat. Při výběru dodavatelů doporučujeme nedívat se pouze na cenu, ale také reference dané firmy. Pozdní a nespolehlivé dodávky materiálu mohou narušit hladký průběh stavby. Existují různé internetové poptávkové weby, kde můžete nalézt stavební firmy a řemeslníky z Vašeho okolí.
Stavba domu je tedy připravena. První kapitolu seriálu „jak postavit dům“ máte úspěšně za sebou. Máte pozemek, potřebné peníze, projekt domu, získali jste stavební povolení nebo jste stavbu ohlásili a vyřešili jste otázku, z čeho dům postavit.