Obývací pokoj je často považován za hlavní společenský prostor domova. Jeho nový styl je často výchozím bodem celého interiéru bytu. Věnujte jeho plánování dostatek času tak, aby jste s výsledkem byli spokojeni i po několika letech.
V prvních úvahách před rekonstrukcí se s prostorem dobře seznamte. Na základě vašich zkušeností si stanovte, co vám v prostoru vyhovuje? Co vám naopak vadí a nevyhovuje? Jak se v prostoru cítíte teď a jak byste se rádi cítili ve vašem novém obývacím pokoji? Jak se v pokoji proměňuje denní světlo? Případně zda není třeba prostor odhlučnit. Další důležitým faktorem je i technický stav elektroinstalací, jejich pozice a funkčnost.
Inspiraci hledejte nejen v obrázcích, ale vnímejte i místa, kde se cítíte dobře a pozorujte díky čemu. Celkový styl rekonstruovaného obýváku je často mozaikou inspirací. Nebojte se oslovit i řady odborníků jako jsou architekti, designéři i zkušené stavební firmy, kteří vám pomohou vytvořit prostor vašich snů. Někdy postačí třeba jen ideová konzultace, nebo se můžete svěřit do jejich rukou se vším všudy a rekonstrukci si bez stresu užít. Spolupráce se zkušenými odborníky pomáhá vytvořit kompaktní domov, který by vás třeba z vašeho pohledu nenapadl.
Ať už s architekty nebo sami, prostor si důkladně zaměřte a rozkreslete. Důsledným rozplánováním si ušetříte spoustu práce v průběhu rekonstrukce. Před zahájením rekonstrukce celý prostor se nejprve zcela vyklidí. A v dalším kroku může začít demolice, resp. odstranění starých podlah, sádrokartonových příček a pohledů, stavební suti, tapet, … V této fázi je podstatné mít promyšlenou dispozici, především pokud ji měníte.
Podle nové dispozice obývacího pokoje se upraví pozice příček, podhledů i vstupních otvorů. Nové elektrické rozvody se roztahají na svá místa, často v drážkách a sádrokartonových podhledech. Vzhled koncových prvků – vypínače a zásuvky – může podtrhnout celý styl interiéru a být třešničkou na dortu nového konceptu. Rozmístění osvětlení je velmi důležité – vhodně umístěné centrální osvětlení doplňte řadou doplňkových svítidel. ve formě podsvícení led páskami, lamp či bodových světel. Hlavní obytný prostor dnes také můžeme vybavit například klimatizací nebo rekuperací vzduchu.
Po ukončení hrubých stavebních prací se prostor začistí – opraví se nedostatky na stěnách, stropech i podlahách. Následuje nová výmalba pokoje a pokládka podlahy. V případě, že váš byt se potýká s křivými podlahami, je teď ten správný čas na jejich vyrovnání. Následně se aplikuje podlahová krytina dle vašeho výběru. Zde je mnoho možností, jakou krytinu zvolit. Obecně se považuje za příjemnější, aby zem byla pocitově příjemná a teplá – vhodné jsou dřevěné podlahy, dnes oblíbené laminátové podlahy či marmoleum. V obývácích se také setkáváme s dlažbou, stěrkami nebo kobercem. Podlahu volte raději neutrální s větším vzorem, tak aby nebyla výrazným solitérem, ale vytvářela příjemný podkres nového prostoru.
Barvy obývacího pokoje přizpůsobte konceptu vybraného stylu. Tento společný a společenský prostor můžete vyšperkovat něčím více výrazným. Ať už se jedná o barevnost, větší umělecké dílo či solitér. Do zrekonstruovaného obývacího pokoje vyberte nový nábytek, který bude proporčně pasovat do prostoru. Dnes také roste obliba renovovat starý nábytek, třeba i jen jeden starší kousek doplňující nové vybavení. Obývací prostor obvykle vyplňuje pohovka s konferenčním stolkem případně i křesílky, dále TV a drobný úložný prostor. Osobitý ráz a pocit domova často dokreslují dekorace ve formě koberců, závěsu, obrazů, rostlin, osvětlení, textilií ,…
Aby prostor stále působil jako luxusní salónek dbejte na jeho organizaci a čistotu. Lépe působí vyrovnané a nepřeplněné police. Raději vystavte jeden zajímavý předmět než tisíce drobností. Při rozmístění se můžete řídit designérským pravidlem, skládat předměty do skupin, např. skupina po 3 či 5 kusech.
Ačkoli je rekonstrukce obývacího pokoje mnohdy náročný proces, celý pokoj se díky promyšlené proměně změní v nejen krásný, ale také funkční a příjemný prostor.
Rádi byste při rekonstrukci obývacího pokoje využili služeb architekta? Neváhejte a ozvěte se nám na venkovsky.dum@gmail.com