Základním předpokladem pro úspěšný návrh koupelny je zvládnutí ergonometrických požadavků na jednotlivé zařizovací předměty. Ergonomie je disciplína, která se zabývá optimálními dimenzemi jakýchkoliv předmětů, s kterými člověk přichází pravidelně do styku. Standardní rozměry při návrhu koupelny ilustruje obrázek níže.
Jak navrhnout a postavit koupelnu
Koupelna je vedle technické místnosti a kuchyně dalším prostorem s velkým množstvím různých instalací. Proto je její realizace jednou z největších interiérových investic. Mezi nejobvyklejší otázky při jejím navrhování patří dilema, zda mít vanu, či nám postačí sprchový kout, jestli zvolíme podlahové vytápění, či zda před umyvadlem chceme mít okno s výhledem, nebo radši zrcadlo.
Je také nutné počítat s mokrým provozem koupelny a tomu musí být uzpůsoben také projekt. Obzvlášť, jsou-li ve stropní konstrukci obsaženy dřevěné prvky, které by mohly při zatékání podléhat degradaci. Správně navržená a zrealizovaná skladba podlahy ostatní konstrukce pod koupelnou dostatečně odizoluje. V návrhu tedy musíme vyřešit návaznost podlahy chodby a podlahy v koupelně, a to jak z hlediska estetického, tak i funkčního.
Dimenze koupelny je stejně jako u ostatních prostor v domě závislá na počtu uživatelů. Rodinné domy a byty jsou rozděleny do kategorií, podle kterých se pak určují minimální nároky na koupelnové vybavení.
U větších domů je vhodné navrhnout další koupelnu jako součást manželské ložnice. Přístup k ní bude z ložnice, nebo skrze šatnu, která je součástí ložnice. Koupelny jsou zpravidla umísťovány do noční části domu, tzn. na severně orientované části půdorysu v návaznosti na ložnice, sklady a technickou místnost.
Doporučené hygienické vybavení podle počtu obyvatel:
Počet osob | Nároky na výbavu |
1 až 2 (I. a II. kategorie) | 1 WC 1 umyvadlo 1 sprcha nebo vana (může být v jedné místnosti) |
3 až 4 (II. a IV. kategorie) | 1 WC 1 umyvadlo 1 vana (samostatný záchod) |
5 a více (V. a vyšší kategorie) | 2 WC 2 umyvadla 1 vana (ve dvou a více místnostech) |
Koupelna je místností, jejíž základní podoba by měla být z projektu pro stavbu domu znatelná. Detailní řešení spárořezu a výběr konkrétních zařizovacích předmětů je již součástí podrobné prováděcí dokumentace. Koupelna je prostor, kde je nutné znát při návrhu základní ergonomické rozměry. Důležitá je výška umyvadla, jeho vzdálenost od klozetu, či pračky, nebo výška hrany vany. Spolupracujeme-li při výběru projektu s architektem, jistě je vhodné použít jeho služeb i při plánování koupelny. Obdobně postupujeme i při rekonstrukci koupelny.
S návrhem koupelny nám může také pomoci koupelnové studio, které se postará jak o funkční, tak i o estetické požadavky ušité Vám přesně na míru. V nabídce koupelnových studií je jak samotný návrh, tak i výsledná realizace navržené koupelny. Standardem projektové dokumentace od takového studia bývá samozřejmě zpracování interiérových pohledů a jiných nezbytných konstrukčních výkresů plánované koupelny. Součástí je výkres spárořezu zpravidla v měřítku 1:10, 1:15. Podle něj již povolaní řemeslníci, či vy, jako stavitelé svépomocí, koupelnu zhotovíte. Koupelnová studia mají široký sortiment zařizovacích předmětů všemožných značek. Můžete si zde přímo vybrat vše od obkladů, vany až po kliku od dveří. Výhodou takových studií je přítomnost materiálů a koupelnových prvků přímo na místě v showroomu. Můžete si nechat předvést sprchy a jiné zařizovací předměty přímo v modelových typových koupelnách. V novostavbě je standardní doba kompletace zařizovacích předmětů kolem jednoho týdne. Pokud návrhu, či realizace koupelny u koupelnového specializovaného studia nevyužijete, můžete si domluvit pouze osobní konzultaci, na které Vám povolaný specialista osvětlí Vaše dotazy.
Chcete se vyvarovat největších chyb při návrhu domu?
Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.
Další články na téma stavba domu najdete ZDE.