Obdobně jako u jiných obytných místností v našem domově bychom se i zde měli řídit životním stylem, věkem a zájmy uživatelů. V případě dětského pokoje hlavními aktéry jsou právě děti, kterým se daný prostor přizpůsobuje a měl by reflektovat jejich věk, zájmy a požadavky. Pro ucelený dojem z bytu není od věci integrovat i do dětského pokoje prvky (např. použité materiály, barevné schéma, …) , které prochází celým interiérem. Tím snadno docílíme jednotné linky, která prostor sjednotí.

U dětského pokoje je nejdůležitější respektovat věk dítěte. Jinak bude vypadat pokoj pro batole a jinak pro školní dítě.

Na začátku plánování dětského pokoje je rozumné se zamyslet nad tím, co dítě potřebuje aktuálně, a co by mohlo být potřeba v dalších letech. Vzhledem k tomu, že děti se vyvíjí opravdu rychle, tak i jejich potřeby se proměňují „rychlostí světla“. Lepší je volit nadčasové větší kousky jako je nábytek a dětský prostor proměňovat pomocí hraček, textilií, barev a doplňků. Vhodné je prostor rovnou směrovat k vyššímu věku dítěte, začít postupně vybavovat většími kousky, které jsou věkově a barevně neutrální. Skříň a knihovnička se hodí v jakémkoli věku.

Co dítě potřebuje:

  • batole – dostatečný prostor na zemi pro hru i pohyb, ideálně vybavený měkkou plochou jako je koberec, hrací podložky, pěnové dílce, . … Úložný prostor pro hru dosažitelný z úrovně malého dítěte, naopak uložení oblečení může být řešeno výš, aby bylo zase lépe dosažitelné pro rodiče, kteří s oblečení pomáhají. Zajímavým prvkem v pokoji batolete je zrcadlo umístěné u země, kde se dítě může pozorovat.
  • předškolní děti – u těchto dětí stále dominuje hra na zemi, dále jistě dítě ocení stolek se židličkou pro kreativní činnosti. Úložný prostor promyslete tak, aby i nadále byl dosažitelný z výšky malého dítěte. V tomto věku roste touha po větší samostatnosti. Pokoj můžete pro děti doplnit například žebřinami nebo jiným hracím prvkem, jejich hry často vyžadují i větší pohybové aktivity.
  • školní děti – s nástupem dětí do školy často přichází potřeba pracovního stolu, Hra se ze země postupně přesouvá výš, děti se rády pohybují, tvoří u stolu i si užijí chvíle klidu na křesle. Často hračky v úložných prostorech uvolňují místo novým zájmům. Děti postupně touží po větším soukromí, radost jim jistě udělá nějaký více zastrčený kout nebo baldachýn.
  • větší děti – pokoj se stává spíše útočištěm a pracovním prostorem. Starší děti v pokoji jistě velmi ocení vlastní zašívárnu – vyvýšené patro, pořádný ušák nebo paraván.

Více dětí v jednom pokoji někdy vyžaduje víc promýšlení a plánování. Dobré je myslet na to, aby pokoj reflektoval věk všech dětí a každému poskytl možnost soukromí. Velké věkové rozdíly i malé prostory snadno vyřešíte například patrovou postelí nebo vyvýšeným patrem. Pomocí kreativních řešení nebo nábytku na míru potřebám snadno dosáhnete ideálního pokoje pro všechny potomky.

Před vlastním zařizováním se nechte inspirovat dostupnými referencemi na internetu. Prostor volte spíše jednoduchý a neutrální – dětskou hravost prostoru vnesou hračky, doplňky i příjemné textilie. Později oceníte, že není nutné celý pokoj kompletně vyměnit a znovu vybavit.

Rádi vám nabídneme konzultaci při navrhování dětského pokoje nebo vám rovnou připravíme návrh pokoje na míru. Pro více info nám napište na venkovsky.dum@gmail.com.