Můžeme rekonstruovat nejen vnitřní prostory bytu, ale také ty vnější, které k jednotce patří – například balkón či terasu. Balkón je považován velký benefit. Pokud jím váš byt disponuje, získáváte nejen další plochu navíc, ale i prostor pro širší vyžití. Často balkóny vnímáme jako prodloužení obývacího pokoje – obvykle jsou využívány k relaxaci, jako malá zahrádka, místo, kde můžeme sušit prádlo, pít čaj, ale také i jako prostor pro skladování.

Pokud se balkón rozhodnete rekonstruovat spolu s bytem, obvykle jsou těmi důvody opotřebení materiálů nebo snaha o designové propojení s novým interiérem bytu. Bohužel v případě balkónů se můžeme setkat i s potřebou uvést balkóny do lepšího technického stavu – často jsou místem, kde dochází k zatékání, tepelným mostům i stavebně-statickým chybám. Míra stavebních prací bude záviset na technickém stavu balkónu a vašich preferencích. Předem si určete, jaký je váš cíl rekonstrukce a co byste při ní rádi vyřešili. Podle vašich potřeb si určete hrubý rozpočet.

Než se pustíte do samotné rekonstrukce je vhodné si udělat návrh nebo si ho nechat zpracovat od profesionálů. Podle předem daného plánu se plánovaná rekonstrukce povede podle vašich představ. Na základě vaší vize si ověřte, zda k dané rekonstrukci není potřeba stavební povolení a to především, když uvažujete o konstrukčních úpravách nebo takových úpravách, které zasáhnou vnější vzhled budovy.

Mezi nejčastější stavební úpravy na balkónech jsou nové hydroizolace a zateplení, vyrovnání povrchů, omítky i nová zábradlí. Podle rozsahu prací a rozpočtu se nabízí širší škála materiálů. Na podlahy obvykle využíváme protiskluznou keramickou dlažbu, dalšími možnostmi jsou dřevo, betonové stěrky, kamenné podlahy aj. Výrazným prvkem balkónu je zábradlí, které nejčastěji bývá kovové, zděné či skleněné. Vždy je potřeba si ověřit, zda nové povrchy výrazněji nezatíží balkón staticky, tak aby vydržel plánovanou zátěž. To platí především u rekonstrukce balkónové podlahy, kdy přidáváme další vrstvy vyrovnávacího betonu či podlahovou krytiny větší hmotnosti. Statické nároky bychom měli zvážit i pokud plánujeme na balkón umístit velké květináče apod.

Nové povrchové materiály by měly být odolné vůči povětrnostním vlivů a esteticky ladit se vzhledem budovy i interiérem bytu. Ideální je volit podlahu takovou, která neklouže a snadno se udržuje. Balkón uzpůsobte jeho budoucí funkci či jejich kombinací

Balkón k relaxaci – důležitým prostorotvorným prvkem zde budou různé druhy posezení, dekorací a osvětlení. Podle svých potřeb balkón můžete vybavit například drobným stolkem se židlemi, houpací sítí či menší válendou. Skvělé je využít prostor na maximum vestavnými prvky na míru nebo jejich variabilitou. Místo odpočinku vždy dobře podpoří více druhů osvětlení, malé lampičky, lucerny, světelné řetězy, led pásky nebo hlavní světlo pomohou utvořit poklidnou večerní atmosféru. Tu je možné podpořit i zvukem tekoucí vody malé fontány i drobnými dekoracemi, které jsou určeny pro venkovní použití a vystihnou daný styl.

Balkón jako zahrada – hlavním prvkem zde budou rostliny v květináčích, ty mohou být plné jak kvetoucích rostlin, tak zeleniny, bylin či ovoce. Vzhledem k tomu, že se jedná o menší prostor, je vhodné nádoby vizuálně sjednotit a volit takové, aby vás na ně těšil pohled. Vhodné je využít i zábradlí k zavěšení malých záhonků. Krom rostlin je třeba počítat i s úložným místem na zahradnické náčiní, zeminu či prostorem na přesazování. Pokud je to možné, zaveďte na balkón vnější vodovodní kohoutek, který usnadní zalévání. I zde je příjemné počítat s místem pro malé posezení.

Balkón jako sklad – úložné prostory volte podle toho, co zde plánujete skladovat- objemné věci jako jsou lyže, pneu, … vložte do skříně nebo bedny, kola uložte na stropní/nástěnné háky. Drobnější kusy je možné dát do skladovacích lavic, beden nebo regálů. Jako v interiéru, tak i v exteriéru je dobré udržet organizovaný pořádek, který nebude vizuálně rušit a snažit se neshromažďovat přebytečné předměty.