Udělal jsem si dopoledne čas a spočítal jsem, kolik mě stála stavba základové desky domu. Celou tuto stavbu dokumentuji zde na blogu, ale hlavně prostřednictvím videí na youtube. Mnoho lidí cena základové desky zajímá a proto jsem to přehledně shrnul v excelové tabulce, která je ke stažení ZDE.

Dále jsem shrnul postup stavebních prací a co všechno taková stavba desky obnáší, vše dokumentuji fotkami v tomto článku a videi na youtube kanálu. Pro ty které zajímá pouze cena, tak ta je přibližně 240 tisíc korun + moje práce, která obnášela 130 hodin. V tabulce (printscreen výše, ke stažení ZDE) najdete přehledně zpracované i jednotlivé položky včetně práce Ukrajinců, která činila v součtu 131 hodin.

Sejmutí ornice, výkop základů, zemnící pásek

Na stavbu jsem si objednal bagr, strávil zde dva dny v kooperaci s tatrou odvezl kamení z výkopu, které by se mi na pozemek již nevešlo. Vzniklý výkop jsem ještě musel s pomocí dělníků očistit a instalovat zemnící pásek. Také jsem přidal malé bednění, jelikož jsem si základ navrhl jako dvou-úrovňový kvůli mírné svažitosti pozemku a podélné dispozici navrženého domu.

Vyčištění základové spáry a vylití betonem

Beton jsem vylil do dvou rovin tak, aby se mi na něj pohodlně zdilo ztracené bednění. V části s nižší hladinou základu jsem vyzdil o řadu ztraceného bednění víc tak, abych nerovnost dorovnal. V průběhu betonáže a příprav jsem pracoval z nivelačním přístrojem, aby nedošlo k výškovým nerovnostem. Pracovali jsme s přesností na jednotky centimetrů s tím, že se vše dorovná finální vrstvou, tj. betonáží desky.

Vyzdění ztraceného bednění a jeho betonáž

Pečlivě jsem dokumentoval také zdění ztraceného bednění. Podklad jsme si vyrovnali pomocí malty a na tu jsme zdili jednotlivé řady. Ztracené bednění jsme lepili pomocí lepící montážní pěny, vše jsme v průběhu práce kontrolovali pomocí výškového měřícího přístroje- niveláku.

Bednění základové desky, montáž rozvodů vody a kanalizace

Po vylití ztraceného bednění betonem jsme instalovali rozvody kanalizace a vody. Před betonáží jsme na tuto fázi stavby mysleli a zajistili jsme prostupy, kterými jsme následně trubky protáhli. Instalovali jsme také kanalizační revizní šachtu.

Hutnění podkladu, štěrk, radon

Před betonáží desky jsme podklad zhutnili pěchem a následně instalovali trubky na odvětrání radonu. Ty jsme poté zasypali štěrkem a mírně „přežehlili“ vybrační deskou. Na okraje jsme instalovali bednění z prken, to jsme pořádně zajistili pomocí vzpěr a jiných podpůrných konstrukcí.

Karisíť a betonáž

Instalovali jsme karisíť a v místech budoucích příček, komínu, pilíře a schodiště další ocelovou výztuž. Takto připravené dílo jsme zalili 15 kubickými metry betonu a za mírného deště nechali betonovou desku vyzrát. Odbednit vyzrálý beton byla třešinka na dortu!