Asi nikoho z vás nepřekvapí, že každý interiér je originál. Promítají se v něm osobní preference obyvatel, jejich životní styl a potřeby, ale i umístění objektu či typ stavby. Při vytváření vnitřního prostředí domova berte v potaz právě onu originalitu a individualitu každého z nás.
Není od věci se nechat inspirovat již vytvořenými prostory a jejich styly. Uvědomit si, které opakující se prvky nás vždy zaujmou, k jakému barevnému spektru tíhneme či zda dáváme přednost volnějším či útulnějším prostorám. Zkuste se vyhnout jen pouhému překopírování vaší inspirace. Doporučuji se nad celým pojetím vašeho interiéru několikrát, klidně i s odstupem času, zamyslet. Vytyčit si pár stěžejních témat, barev, materiálů nebo jednotlivých prvků a ty aplikovat na základě vlastních potřeb a intuice. Zařizujeme-li si nově interiér, budeme se řídit nejen potřebami a přáními uživatelů, ale i druhem, rozměry a dispozičním řešením objektu.
Docílit harmonického prostoru, který souzní s obyvateli a využije veškerého potenciálu objektu, může být někdy oříšek. Je pravda, že určitě každý z nás si už někdy nějaký vnitřní prostor zařizoval, ať už jako děti, kdy si proměňujeme pokojíček, či později v dospělosti, kdy si zařizujeme svá další bydlení. Nicméně docílit harmonické souhry jednotlivých místností v celém bytě vám mohou pomoci i vystudovaní odborníci z řad architektů a designérů. Z našich návrhů interiérů a následných realizací víme, že přijít s ideálním konceptem někdy vyžaduje vhled nestranného pozorovatele, zkušeného projektanta i schopnost neotřelých nápadů. S klienty vedeme diskuzi nad projektem tak, aby odrážel jeho individualitu, preference a požadavky na komfort a estetiku. Chcete-li si nechat zpracovat návrh interiéru na míru, neváhejte nás kontaktovat.
Energie, kterou vynaložíme na účelné zařízení a dobrou organizaci v bytě, se vždy ihned vrátí v podobě příjemného prožitku z bydlení. Efektivní provoz, snadná údržba, účelné zařízení a dobré technické vybavení jsou předpoklady pro pohodlné a moderní bydlení.
Návrh interiéru domu nemusí být nutně celý v jednom stylu, možností je nepřeberně. Jedno by však měl mít společné. A to propojující prvek, který se prolíná celým vnitřním prostředím. Může jim být výběr podlahové krytiny, zvolené materiály nábytku, sjednocené barevné spektrum aj.
Nejkomplikovanější na návrh v interiéru často bývá kuchyně propojená s obývacím pokojem. Technicky a prostorově náročný návrh kuchyňské linky musí být v souladu s hlavní pobytovou místností, která zpravidla plní i funkci stolování, společenskou či pracovní. Vzhledem k velké ploše potřebného nábytku v dané prostoře hraje prim výběr materiálového řešení a dále samotný styl. To nám určí následný směr při tvorbě dispozičního řešení a dalších stylových detailů až po samotné dekorování. Právě tato společenská místnost vybízí k využití individuálních řešení nejvíce.
Právě návrhu kuchyňské linky by měla být věnována velká pozornost. Čím lépe a účelněji ji zařídíme a uspořádáme dle předpokladů snadného provozu tak, abychom je snadno udrželi v čistotě a v pořádku, tím menší bude naše práce a námaha. Dnešní možnosti vybavení kuchyně jsou nepřeberné. Snažte se proto využít nabízených možností a kuchyňskou linku si vybavte dle moderních možností kvalitními spotřebiči a materiály. Dispoziční rozvržení a vnitřní vybavení kuchyňských skříněk je alfou omegou kvalitního a účelného provozu v kuchyni. Právě pro tuto místnost je na místě se obrátit na odborníky, jak z řad architektů a designérů, či oslovit některé kuchyňské studio.
Obývací pokoj již dávno neslouží jako salon pro přijímání návštěv, stal se z něj nejvíce využívaný, nejpohodlnější a největší pokoj v domácnosti. Místo, kde odpočíváme, bavíme se a setkáváme se. Pro snadnější úpravy v dalších letech si dobře rozmyslete dispoziční řešení místnosti, která by měla podporovat komunikaci a interakci. Dobré je vytvořit neutrální základ jak materiálově, tak barevně a ten ladit pomocí doplňků, textilií či solitérních kousků. V obývacím pokoji bývá hlavním kusem nábytku sedací souprava. Převažující činnosti, které v obývacím pokoji děláme, se nejvíce odrazí právě na její velikosti, stylu, umístění i barevnosti. Nezapomínejte ani na další možnosti posezení. V prostoru zpravidla počítáme i s úložnými prostory v podobě knihovny, televizního stolku či jiné komody. V kvalitním návrhu by se mělo objevit i s více možností různého osvětlení, které dotvoří potřebnou atmosféru. Celkový dojem je pak snadné upravit pomocí textilií oken, kusového koberce, dekorací či rostlin.
Menší pozornost při zařizování bydlení bývá věnována návrhu ložnice či dalších pokojů. Přitom se jedná o místnosti, které jsou naším soukromým koutem. Místem, kde zpravidla relaxujeme a regenerujeme, a je naším útočištěm. Dominantou těchto místností bývá postel. Její výběr určuje celý styl a dojem v místnosti. Vzhledem k tomu, že ji používáme obvykle třetinu našeho dne, vybírejte z kvalitních nejlépe přírodních materiálů. V ložnicích a pokojích se často neobjedeme bez úložných prostor, ty se snažíme co nejvíce seskupit a sjednotit, aby prostor zbytečně netříštily. I zde je důležité se zaměřit na možnosti vícero osvětlení a případných dekorací. V dětských pokojí je třeba počítat i s kvalitní pracovní plochou pro studium. Pracovní stůl umisťujeme poblíž okna, aby na něj dopadalo co nejvíce denního světla. Pokoj je vhodné přizpůsobit i věku dítěte, v různých obdobích je třeba počítat s vývojovými proměnami potřeb.
Vstupní haly a předsíně jsou prvním, co vidíme, co udává celkový první dojem v bytě. Zároveň jsou místem, kde se špinavá venkovní zóna přeměňuje v tzv. čistou zónu domova. V důsledku toho je zde třeba počítat s dostatkem úložného prostoru na bundy a obuv i odkládacích ploch. Často se jedná o prostory, které je snaha dispozičně minimalizovat. Tím dochází ke konfliktu užitkových ploch a estetické polohy. I tak je vhodné se zaměřit na hledání efektivního kompromisu a vytvořit tak příjemný uvítací prostor.
Návrh koupelny určuje podobně jako u kuchyně několik parametrů. Hlavním z nich jsou potřebné zařizovací předměty, jejich velikost a prostor mezi nimi. Naštěstí je trh naplněn produkty od minimalizovaných velikostí až po ty velkorysé. Často již sami výrobci přichází s nestandartními řešeními především do malých prostor. Tak jako v každé místnosti je důležité se zaměřit především na kvalitní a účelné dispoziční řešení, které dokáže prostoru vystihnout. Samotný výběr zařizovacích předmětů či obkladů je pak především volbou podle vkusu obyvatele. Doporučuji se zaměřit na čisté linie, jednoduché a nadčasové dekory v kvalitním provedení. Prostor se tak snadno „neokouká“ a přizpůsobí se aktuálním designovým trendům.
Pokud to vaše dispozice bytu dovolí, vyčleňte si samotnou místnost jako technickou. Zde můžete umístit veškerou potřebnou techniku k vytápění a ohřevu vody, pračku i se sušičkou a vhodné úložné prostory pro skladování prostředků a pomůcek na úklid či sezónních věcí. V této místnosti je nutné řešit hlavně její účelnost a dostatečnou stavební připravenost v podobě elektro instalací, přívodů vody či odpadů.
V rámci zařizování interiéru se můžeme setkat s mnohem širším portfoliem místností, jako jsou pracovny, tělocvičny, kanceláře, prostory bazénů, saun aj. Výše je uveden základní přehled obvyklých místností a jejich představení.
Chcete se vyvarovat co nejvíce chybám při návrhu rodinného domu?
Plánujete stavět, či již stavíte dům?
Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.
Další články na téma stavba domu najdete ZDE.