Jedním z posledních kroků k dokončení stavby domu je montáž kuchyňské linky. Nejedná se pouze o výběr vkusné kuchyně z katalogu, ale především o nutnou koordinaci řemeslníků a profesí, aby výsledek dopadl podle Vašich představ. A právě o tom je následující článek.
Montáž kuchyně obvykle nebývá v ceně s jejím nákupem. Lze si objednat specializovanou montážní firmu, ale počítejte s cenou práce cca 300,- za hodinu. Pokud stavíme dům svépomocí a ne na klíč, s trochou zručnosti základní montáž zvládneme sami. Předhotovené skříňky od výrobce doplníme kováním a můžeme namontovat na předem určená místa. Problém může vyvstat u horních skříněk, kde je montáž nepohodlná. Tu nám však může usnadnit pomocná lišta, kterou navrtáme na předem vyznačenou spodní hranou skříněk, aby nám skříňky při montáži podpírala. Horní skříňky by měly být tak vysoko, aby to vyhovovalo členům domácnosti aktivním v kuchyni. Spodní hrana bývá ve výšce 140 cm. Při montážních pracích je nutné stále kontrolovat umístění rysky pomocí vodováhy. Elektrické a plynové přístroje musí namontovat kvalifikovaná firma. Nejde pouze o to, abyste dostali záruku na spotřebiče, ale především o Vaší bezpečnost.
Dominantním prvkem ve Vašem obytném prostoru bude možná kuchyňský kout. Existuje mnoho kuchyňských studií, s kterými můžete spolupracovat. Do kuchyňského studia musíme přijít s půdorysem kuchyně, nebo celého obývacího prostoru. V kuchyňském studiu nám pomohou vybrat a vyprojektovat rozmístění jednotlivých kuchyňských prvků. Většina kuchyňských skříněk se vyrábí v modulu 60 cm. V krajních částech kuchyně mohou vzniknout přesahy apod., které studio vyřeší. Takové studio nám také narýsuje výkres vývodů elektroinstalace vody a odpadů s přesným okótováním (pohledy na stěny), abychom nemuseli před příchodem montážníků kuchyňské linky tyto vývody přesekávat. Kuchyňskou linku montujeme již do stavebně hotového domu. Jediné, co je nutné dokončit po montáži kuchyňské linky je obklad za linkou. Některá studia nám mohou navrhnout místo obkladu jiné řešení (obkladové desky, sklo atd.), které bývá součástí jejich dodávky. V kuchyni a v místech, kde jsou obklady, neukončujeme definitivně vývody instalací (elektro, voda, kanalizace). V kuchyni nám tyto vývody okótuje kuchyňské studio, na které se patrně při výběru kuchyňské linky obrátíme. V místech, ve kterých jsou obklady (wc, koupelna, technická místnost) tyto hrubé vývody také neukončujeme. Jejich přesnou polohu na stěně nám určí až výběr obkladů.
V případě, že se s výběrem kuchyně obrátíme na interiérového architekta, dodá nám výkres spárořezů (pohledy na stěny s obklady). Přesné určení míst vývodů vody, kanalizace a elektra (zásuvka, vypínač) je možno určit až po začátku obkládání, abychom tyto koncové prvky (baterie, zásuvky atd.) měli přesně na osu dlaždiček nebo na spáru.
Chcete mít přehled o ostatních dokončovacích konstrukcích v domě?
Stavíte, nebo plánujete stavět rodinný dům?
Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.
Další články na téma stavba domu najdete ZDE.