Rekonstrukce místnosti, bytu či domu je náročná v mnoha aspektech. Celý proces je plný nečekaných výzev, náročných okamžiků, velkých rozhodnutí i finanční toků. Aby váš rekonstruovaný domov na konci celého procesu vykvetl podle vašich představ, přinášíme vám 10 užitečných tipů, které vám ušetří vrásky na čele, čas i peníze.
1. Buďte připraveni, že budete muset udělat stovky rozhodnutí
Rozhodnutím, že začnete s rekonstrukcí se spustí tisíce otázek a následných rozhodnutí. Vyhovuje mi dispozice? Co by se dalo vylepšit? Zpracuju si návrh sám nebo si přizvu na pomoc profesionála? V jaké stylu výsledný prostor bude? Bude to dohromady ladit? Jaký dřez zvolím? Co stěny, budou bílé? Se stěrkou? Baterie v koupelně? Kterou značku vybrat? A co podlaha, dřevěná nebo dlažba? Postupně s dolaďováním návrhu se rozhodnutí z obecnějších přesunou k těm detailnějším. Je dobré mít jasnou představu, kam bychom chtěli ve výsledku dojít. Postupnými kroky se k tomu přiblížíme. S více zkušenostmi jsme si jistější a máme větší důvěru v sebe, že k sobě budou ve výsledku prvky ladit v ucelený celek. Abychom předešli možné paralýze, je fajn si uvědomit, že mnoho věcí jde poměrně snadno změnit.
2. Buďte připraveni, že rekonstrukce naruší váš život
Největší míru narušení zažijete, pokud budete stále bydlet v rekonstruovaném objektu. Nejen, že budete bez určité části domova, věci z této části budou po dobu rekonstrukce někam přesunuty a dost pravděpodobně budou někde překážet a tvořit nepořádek. Také se zvýší hluk a prašnost v celém objektu a v neposlední řadě se v prostoru budou pohybovat řemeslníci. Dočasně se změní váš obvyklý způsob života. V případě, že máte tu možnost, je dobrým řešení se dočasně přestěhovat a stavbu koordinovat na dálku. Nejméně vás rekonstrukce zasáhne, pokud v prostoru nežijete. I zde se vás rekonstrukce dotkne, často musíte být více na příjmu, dělat finální rozhodnutí, konzultovat změny aj.
3. Buďte připraveni, že to bude stát víc než si na začátku určíte
K danému rozpočtu je ideální si hned v začátku přidat rezervu 10% a počítat s touto částkou za rekonstrukci. V průběhu samotné rekonstrukce se mohou objevit neočekávané stavební poruchy především ve starších domech. Často po odkrytí mohou vyvstat problémy s instalacemi, skryté konstrukční problémy a s tím související možné změny a úpravy. Dále se cena může zvýšit i kvůli změně v zadání. Například, pokud se rozhodnete obklad koupelny navýšit až ke stropu nebo se rozhodnete pro dražší a kvalitnější materiály než bylo v původním zadání.
4. Buďte připraveni, že to bude trvat déle než počítáte
Prodlení je na stavbách bohužel časté, i když máte spolehlivou stavební firmu a postupuje podle návrhu, ve kterém nic neměníte. Je lepší počítat s delší dobou realizace než je domluveno. Někdy je na vině technologie materiálu, například, když něco schne pomaleji než by mělo, případně dojde ke zdržení, když se zpozdí objednávka nebo je nutné přesunout termín řemeslníka na další dny aj. Obvykle je to důsledek na sebe navazujícího řetězce událostí. Stavba vyžaduje na sebe navazující kroky, které často přeskočit nelze.
5. Buďte připraveni, že to nepůjde vždy hladce
Obdobně jako v předchozím bodu, stavba je velmi limitovaná technologickou návazností. Menší stavební firmy či jednotlivý řemeslníci mají více paralelních zakázek. Tedy pokud dojde k prodlení na stavbě z jakéhokoli důvodu, jejich rezervovaný termín pro vaši rekonstrukci padá a je třeba čekat než se mu uvolní další. Někdy dochází ke zvratům z nenadálého stavebního problému, který se musí operativně řešit. Případně špatné či zpožděné dodávky. Dobré je se v průběhu rekonstrukce obrnit extra porcí trpělivosti a věřit, že se blíží zdárný konec rekonstrukce.
6. Buďte připraveni, že budete muset někde slevit ze své vize
Ve finále nemusíte po rekonstrukci dostat vše přesně tak, jak jste si vysnili na jejím začátku. S tímto se setkáte především, pokud vás láká neotřelý design a technicky náročnější detaily. Nebojte se však snít, posouvat hranice možností nebo dělat cokoli rozdílně. Při dnešních materiálových a technických možnostech je možné téměř vše, jen je potřeba zajistit firmu, která bude schopná a ochotná realizace. Kompromisy vás nejspíš čekají i po diskuzí s vašimi spolubydlícími, kteří mají třeba raději jiný styl, mají jinou vizi apod.
7. Buďte připraveni, že stavební firma není architekt/designér
I když stavební firmy mají mnoho zkušeností, pracují s celou škálou materiálů a jejich stavební vědomosti jsou nadprůměrné, je dobré vzít v úvahu, že nemusí mít dovednosti, jak interiér vizuálně propojit a vyladit. Doporučujeme si jejich názor vyslechnout a přetavit jej ve vaši vizi. Jejich doporučení například jiného materiálu, se kterým jste se doposud nesetkali, může udat nový směr vašemu návrhu. Co se týče návrhu, je dobré si ho zpracovat co nejpodrobněji, aby byla vaše představa co nejvíce popsaná a rozpracovaná. Aby vás finální provedení neiritovala . . kdykoli se vrátíte domů.
8. Buďte připraveni, že to bude vypadat hůř, než to začne vypada lépe
To je něco, co vás asi příliš nepřekvapí, ale pohled do bytu, který je právě pod demoličními pracemi či ve fázi vyklízení, může být někdy frustrující. Fáze stavebních úprav s sebou nese velkou míru prachu a hluku. Zároveň odkryté stavební konstrukce, roztahané rozvody instalací a neupravené otvory nepůsobí moc pěkně. Místnosti plné stavebních materiálů, nástrojů, produktů v jeden moment rekonstrukce vypadají jako nereálné k dokončení. Vše se začne „klubat“, jakmile prostor dostane nové povrchové úpravy – začistění stěn, omítky, podlahy, dveře atd. V tomto momentě dochází ke zlomu a je cítit blížící se konec rekonstrukce.
9. Buďte připraveni, že ne všichni na stavbě přesně pochopí, co požadujete
Je dobré se při komunikaci s řemeslníky a stavební firmou vybavit inspiračními obrázky, přesnými nákresy a detailním návrhem. Nebojte se svoji představu několikrát zopakovat a s jednotlivými řemeslníky si projít přesné zadání. Zde se vyplatí mít zpracovaný projekt včetně spárořezu obkladů, směru kladení podlahy, přesných vývodů instalací atd. 4ím přesněji vše představíme, tím spíše se vyhneme nečekaným chybám. Ostatní lidé nejsou v našich hlavách a nevidí naší představu.
10. Buďte připraveni si říct, o co přesně žádáte
Řemeslníci jsou tu pro vás a pokud požadujete něco netradiční, je důležité váš požadavek s nimi komunikovat. Zvlášť pokud chceme něco, co není úplně obvyklé, speciální detaily nebo jen přizpůsobit se inspiračnímu obrázku. Nechte si klidně od nich doporučit nějakou jinou firmu s většími zkušenostmi. Z naší praxe víme, že je potřeba také setrvat ve svých nárocích a uvědomit si, že my jsme ti, kdo je platí. Mnozí jednoduše neradi vystupují ze zajetých kolejí, neradi si přidávají práci. Ale pro nás může jít o velký detail, který by nás při každém pohledu štval.
Ačkoli je rekonstrukce náročná, věříme, že uvedené tipy vás lépe připraví na celý proces. Mějte na paměti, že komunikace s dodavateli, pravidelné kontroly a konzultace, a drobná rezerva času i rozpočtu, vám usnadní rekonstrukci vašeho domova.