Velkým úskalím staveb svépomocí bývá nutnost si organizovat návaznosti profesí sám. Pokud nemáme osobní zkušenosti, obvykle se práce na stavbě opozdí nebo zkomplikují a to právě v důsledku nekoordinace externích řemeslníků. Přinášíme přehled 10 častých chyb návazností profesantů elektra, vody, topení, vzduchotechniky, sádrokartonů, …
1. Neexistence časového plánu s návaznostmi
Nejzásadnější chybou je špatné načasování či překrývání profesí na stavbě. Není nic horšího než když si řemeslníci vzájemně „překážejí“ jak při práci, tak již odvedenou prací. Bohužel se v praxi setkáváme, že elektrikář dorazí až ve chvíli, kdy jsou hotové sádrokartonové podhledy nebo topenář přijde po finálním položení podlahy. Během stavby se můžete setkat i s nedodržením termínů prací a dodávek právě ze strany externích spolupracovníků a tím se celá časová návaznost velmi komplikuje a prodlužuje.
Předem důkladně promyslete možné návaznosti a potenciální střety, tak aby k těmto chybám nedocházelo. Doporučujeme si vytvořit rámcový časový harmonogram pro každé řemeslo a navazující kroky a komunikovat jej s řemeslníky.

2. Každý si projektuje sám, bez ohledu na ostatní
Koordinace prací by měla být prováděna i v rámci samotných projektů instalací. Může docházet k jejich kolizím, stísněným prostorovým podmínkám či netradičním řešením. Jakákoli nesrovnalost stavbu prodražuje. Může se stát, že elektroinstalace není sladěná s pozicemi topení, vypínač koliduje s rozvodem vody nebo vzduchotechnika nemá dostatek prostoru ve stropě.
Samostatné projekty by měly být zpracovávány koordinovaně s povědomím ostatních profesních potřeb. Ideálně jednotlivé projekty vzájemně sdílejte projektantům a odborníkům, případně s nimi komunikujte veškeré vstupní informace.
3. Chybějící koordinace prostupů
V ideálním případě myslete i na způsob a místo vedení prostupů jednotlivých instalací konstrukcemi domu. V případě, kdy necháte jednotlivé profíky si místo prostupu najít sami, vzniká chaos a může dojít i k oslabování konstrukcí a to nejen staticky, ale i požárně či akusticky.
Před započetím prostupů si vytvořte koordinační plán prostupů, který jasně určí kdo a kudy povede instalace a kde jsou připravená místa na jejich prostupy.








4. Neřešené výškové úrovně
Při vedení samotných instalací může docházet k jejich kolizi, vzduchotechnika se nevejde do sádrokartonového podhledu, protože už tam vedou jiné instalace. Při frézování drážek topenáři nebo elektrikáři mohou při svém vedení narazit na další instalace a dojde k jejich křížení.
Z těchto důvodů je vhodné před samotným vedením opět s jednotlivými řemeslníky probrat, kudy a jak mají vést jejich instalace, ale i instalace jiných druhů. Mnozí mají zažité své postupy a může ke kolizi dojít.
5. Nejasné odpovědnosti za detaily
Proberte s jednotlivými specialisty, jak budou řešeny detaily napojení a kdo za ně bude odpovědný. Jak budou kotveny zásuvky do sádrokartonu, co napojení podomítkové baterie či usazení boxu vzduchotechniky?
Opět přichází na řadu komunikace mezi vámi a jednotlivými řemeslníky, definujte si i tyto drobné detaily, aby nedocházelo ke zbytečným třenicím. Vhodné je si i předem určit, kdo bude odpovídat za provedení prací, které mají přesah mezi řemeslníky jako je vyřezávání prostupů, …

6. Chybějící kontrola hotových rozvodů před zakrytím
Každý slušný řemeslník by si měl zkontrolovat stav své odvedené práce, zda je vše potřebné na svém místě. Zda neteče voda nebo odpad. Případně, aby nechyběl kabel či nebylo nainstalováno vadné zařízení. Kontrola by měla proběhnout před finálním zaklopením podhledů, nanesením hrubých omítek, vylitím podlah či dokonce před položením finálních povrchů.
Doporučujeme před zakrytím vedených instalací nejen jejich samotnou kontrolu, ale také pořízení fotodokumentace pro případ pozdějších závad či rekonstrukcí.
7. Profese pracují podle starých verzí výkresů
Průběžné změny ve výkresech nejsou ničím neobvyklým, organický vývoj stavby během realizace je častý. Problém může nastat v momentě, kdy si výkresové podklady neaktualizují samotní profesanti. Každá změn v projektu s sebou toto riziko nese. Může dojít k nechtěným komplikacím, kdy například topenář jede podle původní verze, ale elektroinstalace jsou již podle změněného a může dojít k nepožadovanému řešení.
Mějte pořádek v jednotlivých výkresech a dodávaných podkladech. Udržujte aktuální složku, která bude ideálně sdílená mezi jednotlivými řemeslníky. S každou změnou proveďte zběžnou revizi podkladů.
8. Záměny materiálů bez konzultace
Při realizaci je možné, že realizátor použije jiný materiál než s jakým počítáte ve výkresech či podkladech stavby. Mohou se lišit rozměrově či kvalitativně.
Během stavby si s jednotlivými řemeslníky projděte vaše požadavky, jejich zkušenosti a podněty. Jako vždy je důležitá včasná komunikace a vyladění detailů.
9. Absence technického dozoru nebo koordinátora
Jedním z nejdůležitějších bodů je mít jasně daného koordinátora, který bude jednotlivé profese korigovat i kontrolovat, tak aby nevznikaly zbytečné konflikty a prodlevy. I u menších staveb si koordinátora určete. Může jít o projektanta, technický dozor investora či schopného a zkušeného stavebníka.
10. Přílišná improvizace na stavbě bez dokumentace
Největším kamenem úrazu všech staveb je nedostatečná projektová dokumentace, vhodné je mít k ruce i dokumentaci provádění stavby. Veškeré neuvedené změny důsledně zapisujte do stavebního deníku či si pořiďte jiný záznam ve formě nákresu, fotky, videa aj. Vyhnete se komunikačnímu šumu i následným třenicím mezi zúčastněnými.
Věříme, že uvedené chyby při koordinaci profesí na stavbě vás zdárně minou nebo je budete případně připraveni řešit včas a s nadhledem 🙂
S realizací stavby, dřevostavby, interiéru či rekonstrukcí domu i bytu vám mohou pomoci naše knihy, které jsou nadupané tipy a zkušenostmi z naší praxe včetně návodů, fotografií i ilustrací.
